Ha Izlandon járunk, csak kapkodjuk a fejünket, mert folyamatosan szembe jönnek velünk a természeti csodák, vagy épp a természetbe harmonikusan beleolvadó emberi építmények. Különös hangulata van a fűvel benőtt házaknak. Amikor megpillantunk egyet, rácsodálkozunk az emberi kéz alkotásának és a természetnek ilyetén harmonikus együttesére, ami mindig elvarázsolja az embert.
Skandinávia egyes országaiban találkozhatunk még ilyen csodákkal, Izland mellett a Feröer-szigeteken, Norvégiában és Skócia egyes területein is előfordulnak fűvel benőtt háztetők.
Különösen gyönyörűen simul a környezetbe Hof templomkája. A kis izlandi falu az ország délkeleti részén fekszik, 20 kilométerre a Skaftafell Nemzeti Parktól. A kis házikó műemlékvédelem alatt áll, de rendszeresen tartanak benne istentiszteleteket.
A 130 éves izlandi templomot még a hagyományos stílusban építették: gyep fedi a tetejét, igen jó a szigetelése, ráadásul egyedülálló hangulatot is áraszt.
Még a viking ősöktől ered ez a szép szokás, akik fűvel, virágokkal, sőt fákkal is benépesítették házaik tetejét. Ez a tetőfedési módszer nemcsak a környezettel való harmonikus együttélést hirdette, hanem kitűnően szigetelte a hőt is, valamint segített összetartani a tetőszerkezetet, és emellett még tartós is volt.
Őszi vörösben
A vaskorban fejlődött ki Észak-Európában ez a szokás, hogy védjék magukat és állataikat a hideg ellen. Kezdetben egy favázat építettek, amelyet betakartak gyeppel. A 18. század vége felé az épületek két végét már fából készítették el, és a tetőt és az oldalát fedték be gyeppel.
Gyönyörű az évszakok váltakozása a kis templommal a háttérben
A 20. században már egyre egyre kevesebb gyeptetős ház épült Izlandon. Manapság csak néhányan művelik ezt a mesterséget, többnyire olyanok, akiknek a felmenői is így építkeztek.
Ha ellátogatunk Izlandra, ezt a kis csodát semmiképpen ne hagyjuk ki, bármelyik évszakban meseszép látvány!
Kiemelt kép: Flickr/Henk Verheyen