A hajósi kaszálók és löszpartok Természetvédelmi Terület értékes láprétje olyan madárfajoknak is táplálkozó- és pihenőhelyet nyújt, amik kevésbé ismertek az emberek számára. Ilyen madárfaj az erdei szalonka is, írja a knp.hu.
A természetvédelmi terület a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatság területéhez tartozik, kitűnő tocsogós, lápi élőhelyet biztosít számos védett és fokozottan védett fajnak. A területet kevésbé ismert, titokzatos madárfajok is látogatják, mint például az erdei szalonka.
2009 óta minden tavasszal és ősszel rendszeres felmérés és madárgyűrűzés módszerével vonuláskutatás folyik itt elsősorban erdei szalonka, és viselkedésében hasonló fajok, mint például a sárszalonka (Gallinago gallinago) és kis sárszalonka (Lymnocryptes minimus) állományát vizsgálva. A felmérés és gyűrűzéshez való befogás egy különleges, éjszakai módszernek köszönhetően tud megvalósulni, melyre viszont rá kell szánni az időt, hogy eredményes legyen.
Az erdei szalonka rejtőzködő faj, leginkább a szürkületi, esti órákban aktív. A 30-35 centiméter nagyságú madár barnás, sárgás foltos tollruhája kiváló rejtőszínt biztosít környezetében. Az erdei szalonka szeme igazán különleges, a feje tetejére és oldalára húzódott a fejlődése során. Ezáltal nagy a látómezeje: 360 fok. A szalonka tehát szó szerint úgy is tud nézni, hogy a tarkóján van a szeme, ezért nem könnyű meglepni a földön tartózkodó madarat.
Hazánkban többnyire csupán vonulási idejük alatt, tavasszal és ősszel tartózkodnak, de olykor költéssel is próbálkoznak. A láprétet éjszaka táplálkozás és vonulás alatt pihenés céljából keresik fel.