A madárvilágban számos stratégia ismert a fiókák védelmére, de csak egy faj hordja a zsebében úszni nem tudó fiait.
Az apró, titokzatos törpebúvárcsibe a madarak körében teljesen egyedülálló módon óvja a fiókákat. A hímek ugyanis figyelemre méltó anatómiai tulajdonsággal rendelkeznek: a szárnyaik alatt ,,zsebek”, azaz bőrredők vannak, amikben a csibék a kikelésüktől kezdve addig maradnak, amíg nem tudnak maguk úszni.
A búvárcsibefélék családjába tartozó trópusi és szubtrópusi Amerikában élő madár csendes édesvízi patakokban úszik és merül. Part menti sűrű bokrok és vízinövények lakója.
Testhossza mindössze 31 centiméter, testtömege 130 gramm. Az apró termetű madár vízi rovarokkal és vízinövények magvaival táplálkozik, melyek után a víz alá is lebukik. Hangja hasonlít a távolból hallatszó kiskutya ugatásához.
Tojásokat a nedvesebb évszakban raknak, közvetlenül a víz fölé épített fészkükbe. A költésben mindkét madár részt vesz, a tojó a nappali órák nagy részében és az éjszaka folyamán a fészken ül, míg a hím a nap középső részében óvja a tojásokat.
A fiókák kikelése után a hím a szárnyai alá veszi őket. Úszik – és repül, ha kell – a fiókákkal a zsebében, amíg saját maguk úszni nem tudnak. Ezt követően a csibék egy ideig még apjukat és talán édesanyjukat követik, gyakran a hátukon lovagolva. Nem ismert, hogy a tojók kikelés után mennyire vesznek részt a fiatalok gondozásában.