Futótűzként terjedt a napokban az interneten a Mentsük meg a fecskéket! Facebook csoportban közzétett bejegyzés, miszerint albínó fecske bújt ki egy tojásból egy hódmezővásárhelyi háznál.
A fehér színű és piros szemű madárkáért madárbarátok sokasága kezdett aggódni, vajon nem szenved-e hátrányt a színe miatt. Érvek és ellenérvek százait írták a hozzászólók, többségük meggyőződve arról, hogy a fióka életképtelenné válik, ezért valamilyen madármentő állomáson a helye.
Az eset kapcsán megszólalt dr. Déri János, a Hortobágyi Madárkórház Alapítvány állatorvosa, aki igyekezett megnyugtatni az albínó fecskéért aggódókat.
Az Állatorvostudományi Egyetem Szemészeti Tanszékével konzultálva kéretlenül is azt mondom, hogy a pigmenthiányos piros szem semmilyen szinten nem érinti hátrányosan a szabad életben. Nem fog se megvakulni, sem könnyezni, sem rosszul látni, mint ahogy az albínó emberek sem
– fogalmazott az állatorvos.
A fehér szín a ragadozók figyelmét felhívhatja ugyan, de röptében a világos ég hátterében ott ez rejtő szín, ami így még előnyt is jelent.
Galambászok, solymászok, természetvédelmi szakemberek is úgy vélekednek, hogy a fehér szín nem halálos ítélet. Sok fehér galamb repked például mindenfelé, de a héja és a sólyom inkább a szürkét fogja, mert azt szokta meg.
Sok albínó madár költéséről vannak adatok. Az a véleményem, hogy jobb neki, ha szabadon él, ott kell hagyni a fészekben
– summázta véleményét dr. Déri János.
A fecske egyébként védett madár, hatósági engedély nélkül nem fogható be és nem is zavarható.