Mozaik

Görögország a sláger a nyaraló magyarok körében

pixabay.com
pixabay.com
Bulgáriába alig megy valaki.

Az infláció, az euróárfolyam drasztikus emelkedése és az elszálló üzemanyagárak következtében alaphangon 5-15 százalékkal drágulhat idén a magyar turisták nyaralása. Mivel a szolgáltatók télen, jóval az árrobbanást előidéző háború előtt képezték áraikat, kénytelenek emelni a díjaikon, másként magukat és ezzel az utasaikat is bajba sodorhatják.

Az emberek kiéheztek a külföldi nyaralásokra: a favorit idén Görögország, Bulgária iránt viszont bezuhant a kereslet a szomszédban zajló fegyveres konfliktus miatt.

Kapcsolódó
Tombol az utazási kedv, járják a világot a magyarok
A városok közül London, országokat tekintve Olaszország lehet a legnépszerűbb úti cél repülővel a magyarok körében.

Mint minden más szolgáltatást és terméket, úgy az utazási szektort is elérte a drágulás, amit ebben a szegmensben több tényező fűt egyszerre: az immár 10 százalék feletti infláció, az elmúlt pár hónapban 10 százalékot gyengülő forint és ehhez kapcsolódóan devizák keresztárfolyamai, valamint a buszos túrák esetében az üzemanyagárak 60-70 százalékos emelkedése.

Ezen tételek együtt túlmutatnak azon, amit életszerű és ésszerű határok között át tudnak vállalni az utazási irodák.

Az utazásszervezők legkésőbb 2022 januárjában összeállítják a programjaikat és leképzik az árakat annak érdekében, hogy március elején megkezdődhessen az értékesítés a szezonra. Mivel a gazdaságra komoly negatív hatást gyakorló háború csak február végén robbant ki, ezzel senki nem kalkulált még akkor, nem lehetett előrevetíteni, hogy ilyen mértékű infláció lesz, hogy a forint a történelmi mélyponthoz közelít, és hogy az üzemanyagárak az egekbe szöknek

– magyarázta Zsebők Tamás.

Az utazási szakértő úgy folytatta, a turizmusra gyakorolt negatív hatásokat nem láthatta előre az ember, és aki most nem emel árat, az nemcsak a cég jövőjét teszi kockára, de ezzel az utasait is potenciálisan veszélybe sodorja.

Már nem a Balaton az új külföld

Mivel az utazási szektor meglehetősen összetett, a drágulás mértékét is nehéz egzaktan meghatározni, de megközelítőleg 5-15 százalékos áremelésről beszélhetünk a nyaralások esetében.

pixabay.com

Ahogy elszálltak az üzemanyagárak, úgy nőttek a fuvarköltségek is, ami azt jelenti, hogy a hosszabb autóbuszos utazásoknál nagyobb mérték áremelésre kell számítania a turistáknak. Ez azzal magyarázható, hogy a nagy mértékű autóbusz megtett távolságok a nagy mértékben drágult üzemanyag árak miatt nagyobb áremelést indikálnak a részvételi díjban kisebb mértékben részt vállaló szállásárak mellett

– fogalmazott az utazási szakértő.

A Balaton az új külföld szlogen 2022 nyarán már nem állja meg a helyét. Az utasok visszajelzéséből az olvasható ki, hogy inkább tengerpartra, hegyekbe mennek pihenni, hiszen sok esetben olcsóbban megússzák, mintha itthon foglalnának helyet maguknak, másrészről pedig a hosszú covid időszak kihagyása után már mindenki ki van éhezve a külföldi élményekre!

A trendekkel kapcsolatban elmondta, hogy kedvező árfekvésben Görögország továbbra is a favorit, hiszen ár-érték arányban messze magasan viszi a prímet. Aki Olaszországot szereti, az esetlegesen magasabb árak ellenére is oda utazik, a repülős lehetőségek tekintve pedig Törökország a csúcs, azt a szolgáltatási színvonalat ugyanis sehol máshol nem tudják olyan értéken biztosítani, mint ott.

Horvátországtól a tapasztalt drágulások miatt sokan elfordultak, de a megközelíthetőség miatt még így is igencsak népszerű az Adria. A háború miatt az is megfigyelhető, hogy Erdély iránt rendkívüli szinten megcsappant az érdeklődés, ahogy Bulgáriába is csak nagyon kevesen mernek idén menni. Ez nyilván azzal magyarázható, hogy Ukrajnában fegyveres konfliktus zajlik, ami az érintett országokhoz nagyon közel van

– mutatott rá, hozzátéve, hogy míg a koronavírus-járványnak a belföldi turizmus volt valamilyen szinten a nyertese, a háború esetében viszont nincsenek olyan úti célok, amik a kialakult helyzetből profitáltak volna.

Felhívta rá a figyelmet, hogy az ultra last minute utak korszaka már lejárt, az utazásszervezők az előfoglalási kedvezményekkel próbálják meggyőzni az utasaikat, amivel mindenki jól jár. Éppen ezért mindenkinek azt tanácsolja, hogy aki nyáron utazni szeretne, mielőbb foglaljon annak érdekében, hogy ne maradjon le a legjobb ajánlatokról, az utolsó pillanatokban ugyanis már nem fog visszautasíthatatlan akciókkal találkozni.

Kapcsolódó
Nyolc utazás, amit minden nőnek át kell élnie az életben
Csak egyszer élünk, fedezzünk hát fel minél többet a világból!
Olvasói sztorik