50 százalékkal csökkent a méhek éllettartama a ’70-es évekhez képest – közölte a Marylandi Egyetem entomológusainak új tanulmánya.
Természetes jelenség, hogy előbb-utóbb kiöregednek a méhcsaládok a méhészetekben, az utóbbi évtizedekben viszont ennek felgyorsulásáról számoltak be a tulajdonosok – írja a NewScientist.
Ennek sokféle oka lehet, környezeti stresszhatások, betegségek, paraziták, növényvédőszerek, táplálkozási tényezők.
Ebben a kutatásban viszont a laboratóriumi körülmények között élő méheket vizsgálták, így a külső tényezőket kizárták. Az eredmény pedig arra utal, hogy a genetika jelentősen befolyásolhatja az élettartamot.
Megfigyeléseik szerint a laboratóriumban nevelt, és ketrecben tartott méhek átlagos élettartama az 1970-es években tapasztalt élettartam felére csökkent (ma 17,7 nap, míg az 1970-es években 34,3 nap volt).
Az 50 százalékos élettartam csökkenés miatt, ha egy méhészetben folyamatosan pótolni szeretnék a méheket, 33 százalékos veszteséggel kell számolniuk.
A kutatás következő részében az Egyesült Államokban és más országokban élő méhek élettartamát hasonítják össze, ekkor olyan tényezőket vizsgálhatnak, mint a genetika, a növényvédőszer-használat és a vírusok jelenléte.