Már a középkorban hihetetlen teljesítményre voltak képesek az Andokban, erről tanúskodnak az évszázadok óta sziklaszilárdan álló gigantikus kőépítmények.
Dél-Amerika és egyben Földünk egyik legtitokzatosabb helye a perui Andokban található. Machu Picchu, a megalitokból emelt inka város az Andok hegyláncai között, nehezen megközelíthető hegyoldalban bújik meg, kétezer méterrel a tengerszint felett.
A különös hely közelében azonban egy másik lenyűgöző építészeti emlék is évszázadok óta őrzi építői titkát.
Ollantaytambo, a Cuzco-ban kezdődő Sagrada-völgy végén helyezkedik el. Az egyedülálló inka régészeti lelőhely Peru déli részén, mintegy 2792 m tengerszint feletti magasságban található Urubamba tartomány Cusco régiójában.
A szakembereknek ötletük sincs, hogyan tudták az építők feljuttatni a szédítő magasságba a kőtömböket a mintegy 500 méter tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő kőfejtőből.
A kérdések sora itt sem ér véget. Arra is régóta kíváncsiak a régészek, hogyan tudták az inkák a 15. században ilyen mértani pontossággal összeilleszteni a hatalmas tömböket.
A gigantikus falat közelről megvizsgálva válik nyilvánvalóvá, mennyire pontosan összecsiszolták a köveket. Hihetelen, hogy a sziklák közé egy késpengét sem lehet becsúsztatni. A tökéletes illesztés mellett a tömbök különleges megformálása is páratlan építészeti bravúr, “három dimenziós puzzle” módjára kapaszkodnak egymásba a megalitok.
Az inka romvárosokhoz hasonló, óriás kőtömbökből emelték jóval korábban az egyiptomi piramisokat is. Az óriás gúlák építése körül is számos kérdés felmerült.
A fáraók nyughelyét rejtő hatalmas építmények 10-12 tonnás köveit is hasonló módon, kötőanyag nélkül rögzítették egymáshoz. Földünkön az itt felsoroltakon kívül még számos helyen, több földrészen találhatók bizonytalan eredetű megalit építmények.