Ahogy arról mi is beszámoltunk, a faj még 2004 környékén jelent meg először Európában, egy kínai teherhajón áttelelve ért partot Franciaországban és a terjedését figyelve, csak idő kérdése volt, hogy mikor jelenik meg hazánkban.
Néhány hete végül Márta Tamás kimlei méhész talált rá az első hazai példányokra – tudtuk meg a Kisalföld cikkéből.
Mivel a felfedező nem kívánt nyilatkozni, a lap Varga Tamás Imre kisbodaki méhészhez fordult, akinek közvetítésével a bizonyítópéldányok a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe kerültek.
Három bizonyítópéldányt magam vittem fel Budapestre augusztus 23-án. Kimlén jelent meg az ázsiai lódarázs, mely minden rovarra veszélyes, kezdve a szitakötőktől, a posz-, bányászméheken keresztül a háziméhekre. Egy-egy kisebb, gyengébb családot képes akár teljesen elpusztítani
– nyilatkozta Varga Tamás.
Elég lehetett, hogy egy zöldség- vagy gyümölcsládán keresztül ide érkezzen vagy akár egy turista autójával, hogy akár több száz kilométerre kerüljön. Tudtuk, hogy előbb-utóbb ideér, de későbbre vártuk a megjelenését
– így a szakember, aki hozzátette, hogy a franciák és a spanyolok komoly erőfeszítéseket tesznek ellene, kiirtása lehetetlen, csak lassítani lehet terjedését csapdázással. Jó megoldás, ha tavasszal sikerül elcsípni az anyaállatot, amely fészket rak, és az augusztus-szeptemberre lesz a legnagyobb, akár több ezer darázzsal.
Varga Tamás Imre szerint az ázsiai lódarázs valamivel kisebb, mint európai társa és nem is agresszívebb, viszont más stratégiával vadászik.
A felfedezett példányok az Országos Magyar Méhészeti Egyesülethez (OMME) kerületek, amit a szervezet átadott a rovarszakértőnek. A Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa végül augusztus 24-én azonosította és elismerte, hogy ázsiai lódarázsról (Vespa velutina) van szó.