A Körös-Maros Nemzeti Park területén többfelé találkozhatunk gyakori sármányfajunkkal, a citromsármánnyal.
Elterjedése azonban korántsem egyenletes, inkább azokon a területeken él nagyobb egyedszámban, ahol kisebb-nagyobb erdők, fasorok tarkítják a tájat. Országos elterjedése is ezt példázza: az erdősültebb domb- és hegyvidékeken gyakoribb, mint a fátlan, alföldi tájakon
– írta honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.
A citromsármány állandó madarunk, amely télen nagyobb csapatokba verődik, akár egyéb sármány- és pintyfélékkel vegyes társaságban is. Ilyenkor lakott területek, állattartótelepek, tanyák környékén is gyakran látható. A hazai állomány nem vonul, de télen kóborolhat és ilyenkor nagyobb csapatokba verődhet, míg az északi populációk délebbre húzódnak, így télen megnő a hazai állományuk.
A hím a nászidőszakban kora reggeltől késő estig folyton hallhatja igen egyszerű, szinte unalmas énekét. Kiálló száraz ág hegyén, oszlop vagy karó tetején dalol.
Talajba kapart mélyedésben, évente kétszer költ, általában 4-6, leggyakrabban 5 tojást rak. Fiókáit főként rovarokkal eteti. A felnőtt madarak egész évben magokkal táplálkoznak. Csőrük rövid, erős és kúp alakú, ami kiválóan alkalmas a magok kemény burkának a feltörésére.
Természetvédelmi oltalom alatt álló madárfaj, természetvédelmi értéke 25.000 Ft/egyed.