Otthoni környezetben hogyan érdemes tárolni a borokat, hogy minél tovább megőrizzék a minőségüket? És meddig tárolhatók? Erre a kérdésre adott választ a Haszon.
A tárolás módja attól függ, hogy hogyan vannak a palackok lezárva. Hagyományosan parafadugót kapnak az üvegek, de léteznek szintetikus dugók és csavaros kupakok is.
Ha parafadugót kapott a palack, akkor vízszintesen célszerű tárolni, mert így a parafa alja nedves marad. Ha nem így teszünk, a dugó kiszáradhat, porózussá válhat, ezáltal gyorsulhat a bor oxidációja, ami kellemetlen íz- és illatélményekhez vezethet.
Ha viszont szintetikus dugóval látták el a palackot, akkor ott nem állhat fenn a fentebb leírt jelenség, tehát nyugodtan tárolhatjuk függőlegesen is. Viszont arra figyeljünk, hogy ezeket a borokat ne tartogassuk sokáig, mert hamarabb csökken az élvezeti értékük.
Ha csavaros kupakot kapott a bor, akkor szintén függőlegesen és vízszintesen is tárolhatjuk az italt.
Meddig áll el a bor?
A borok eltarthatósága is sok tényezőtől függ, ilyen például a származási hely, az évjárat, a készítés és tárolás módja.
Ha reduktív eljárással tankokban érlelték a bort, akkor nem szabad sokáig tárolni, mert néhány év alatt elveszíti az ízét és illatát. Ha viszont oxidatív eljárással hordós érlelést kapott, akkor tovább megőrzi a minőségét.
A fehér és a rozé borok nagyobbrészt reduktív eljárással készülnek, így 1-2 év alatt érdemes elfogyasztani. Az oxidatív eljárással érlelt, magasabb tannintartalmú borok tovább, nagyjából 5-6 évig tárolhatók, a kiemelkedő minőségűek akár 8-12 évig is eltarthatók.
Minél magasabb az alkoholtartalom, általában annál jobb az eltarthatóság is. Ehhez magasabb cukortartalmú szőlő szükségeltetik, ami nagyban függ az adott év időjárásától. A kései szüretelésű és aszú borok akár 30-40 évig is elállhatnak.