Mozaik

Halőrök mentik a Tisza árterében ragadt halakat

Facebook/Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége
Facebook/Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége

A folyók áradásakor az ártérre kifutó vízzel együtt halak is kiúsznak a partmenti területekre. Az apadás során azonban sokszor kint rekednek a kisebb-nagyobb uszonyosok a kubikgödrökben, árkokban, mélyebben fekvő területeken megmaradt alkalmi tavacskákban. A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) július 22-én, hétfőn ismét halmentést végzett a Tisza-folyó árterületén, ahol mintegy tíz mázsa őshonos hal gyűlt össze – írta meg a Pecaverzum.

Első körben csak egy kisebb mennyiséget juttattak vissza a folyóba. A halmentést a tervek szerint pár hét múlva megismétlik, addig is a területet szemmel tartják.

A halmentés során 22 darab, összesen 80 kilogramm pontyot és 4 darab 50 dekagrammos csukát sikerült az anyamederbe visszahelyezni. Az akcióban előkerült 1050 kilogramm kárász is. Mivel inváziós fajnak számít, azokat eltávolították a folyó árterületéről.

Donkó Péter, a KTVHESZ ügyvezető igazgatója a Pecaverzum megkeresésére elmondta, a 30 hektáros területet folyamatosan figyelték, és néhány napja hajnalban azért mentek oda, mert halpusztulást észleltek.

Nagyon óvatosnak kellett lennünk, mert sok madár fészkel fiókákkal. Vissza kell még mennünk, pár hét múlva egy nagyobb mentést tervezünk

– nyilatkozta Donkó Péter, aki azt is elmondta, becslésük szerint mintegy tíz mázsa őshonos hal lehet jelenleg az ártérben, ami halgazdálkodási szempontból nagyon értékesnek számít.

Azt, hogy hol található a terület, nem árulta, nehogy a halak az orvhalászok zsákmányául essenek. Ezt elkerülendő rendszeres a halőri jelenlét.

(A nyitókép egy korábbi halmentési akción készült!)

Kapcsolódó
Őshonos halakat mentettek a Tisza árterében
Volt köztük egy 12 kilós fogassüllő is.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik