HIRDETÉS
Mozaik

Transzplantációs donorként szolgálhatnak a Kínában klónozott sertések

Illusztráció / Pixabay
Illusztráció / Pixabay
A ritka fajtát szeretnék megőrizni, és fokozatosan kiszorítani a kínai gazdaságokból a külföldi ipari sertésfajtákat.

Egy Közép-Kínában őshonos sertésfajtát klónoztak Hunan tartományban – írta az MTI.

A Hsziangtan városi állattenyésztő állomáson két saceling fajtájú malacot klónoztak. A január 24-én béranyakoca révén született két példány mérföldkövet jelent Kína évtizedes törekvésében, hogy a biotechnológia segítségével megőrizze az őshonos állatfajtákat.

A térségben őshonos sertésfajta egykor Hunan tartomány híres párolt húsétele, a hongsaozsou alapanyaga volt, de a korábbi években majdnem eltűnt az iparból, miután a kínai gazdaságokban elsősorban a külföldről importált fajtákat használták.

A fajtát rendkívül értékes genetikai erőforrásnak tekintik, 2006-ban felvették Kína nemzeti állatgenetikai erőforrás-védelmi listájára is. A sertésfaj genetikai erőforrásainak védelme érdekében a Kínai Műszaki Akadémia és a Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó szubtrópusi mezőgazdasági intézet kutatócsoportot indított 2024 júniusában.

A tudósok saceling sertésekből származó fagyasztott fülszöveti sejteket használták fel fibroblaszt sejtek létrehozásához, amely sikeres embrióépítéshez, tenyésztéshez és beültetéshez vezetett.

A január végén született két malac egészséges és a sacelingek jellegzetes tulajdonságait mutatják. A 2005 óta tartó sertés és ember közötti xenotranszplantációs vizsgálatok azt találták, hogy a saceling sertés rendelkezik a legnagyobb biológiai biztonsággal, és a legjobb donor az ilyen átültetésekhez.

Kínában magasodik a világ legnagyobb disznóólja, ahol évente 1,2 millió állatot vágnak le. Nagy-Britanniában néhány éve naptejjel kenték a sertéseket a pokoli hőség és a perzselő napsütés miatt. Ahogy korábban írtuk, két ország területén kezdtek először disznókat háziasítani. A mai Törökország közelében közel 10000 éve kezdtek sertéseket tartani, a kínai Mekong-völgyében pedig először kezdtek el vaddisznót tartani a háznál.

Kapcsolódó
Veszélyeztetett állatot sikerült klónozni
A feketelábú görényt a tenyésztési programnak köszönhetően sikerült megóvni a kihalástól.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik