A csapadékszegény időjárás miatt kisebb sziget látható a Belső-tóban – írta a Veszprém Vármegyei Hírportál a Tihanyi Visszhang cikkére hivatkozva.
A sekély, kisméretű Belső-tó teljesen kiszolgáltatott az időjárásnak, kizárólag a csapadékvíz táplálja. Az elmúlt három évben többször előbukkant a tóban a sziget, ennek oka az elmúlt időszak csapadékszegény és extrém meleg időjárása. Utoljára a múlt év tavaszán volt összefüggő a tó víztükre.
Vulkánkitörések után visszamaradt kráterben gyűlik össze a környező vízgyűjtő területről a csapadékvíz a Belső-tóban. A meder a legmélyebb részén közel négy méter mély, de az átlagos vízmélység csupán nagyjából egy méter. A tó ezért nagyon érzékenyen reagál az aszályos időszakokra.
A vízszint jelentősebb csökkenése, és a sziget felbukkanása a 2023-as év szenzációja volt. Azóta hol eltűnik, hol megjelenik a napjainkban nagyjából 1500 négyzetméteres sziget.
A lapos kúphoz hasonló képződmény felszíne döntően kővel borított, helyenként az ember által még nem bolygatott réteges szerkezettel
– mondta a lapnak Vers József, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője.
Erősen ingadozó vízszint
A tó vízszintjének ingadozása természetes folyamat. Az elmúlt évtizedekben többször felmerült a tihanyi Belső-tó vízpótlásának lehetősége, az elképzelés szerint a Balatonból szivattyúzták volna ide a vizet. A műszaki tervek elkészültek, de a megvalósítás végül elmaradt. Csapadékosabb időszakokban arra is volt példa az elmúlt évtizedekben, hogy a Belső-tóból kellett a többletet átszivattyúzni a Külső-tóba.
A tó vízminősége továbbra is nyugtalanító. Természetes folyamat, hogy a lefolyástalan tó vizének sótartalma folyamatosan növekszik, a jelenségre itthon is számos példát ismerünk. A magas sótartalom gátolja a vízi, vízparti növények fejlődését, és megjelennek jellegzetes, sótűrő fajok is. A vízminőség a halállomány szempontjából is meghatározó, a tó vizének magas szervesanyag-tartalmát pedig algavirágzások jelzik.
A folyamat visszafordítása időigényes, de megkezdték a munkát a vízminőség javítása érdekében. Kialakítottak egy ülepítőt, amely megszűri a település felől a tóba bejutó csapadékvizet, a Külső-tóból pedig hínárnövényzetet telepítettek át a Belső-tóba.
A tihanyi Belső-tó több ezres ürgekolónia élőhelye, itt különleges lehetőség adódik megfigyelni a fokozottan védett rágcsálókat a természetes környezetükben. Egy játékos kedvű ürgéről szenzációs fotókat készítettek 2024 nyarán. Korábban egy valóságos “ürgemozit” létesítettek, mely az ott élő ürge kolónia életét speciális kamerákon keresztül mutatja be.