Már javában tart a vaddisznók ellési időszaka, a kocák most hozzák világra a malacokat. Ilyenkor az anyaállatok biztosítják saját maguk és utódaik számára az elléshez szükséges nyugodt körülményeket, a sűrű, bozótos helyeken úgynevezett „vaddisznó vackot” alakítanak ki. Az utódok megszületése után a kocák különös gonddal vigyázzák a kis malacok életét.
Régebben, amíg az erdőkben a jó makktermés alkalmával kiterelve tartották a házisertést, gyakran megesett, de még ma is előfordul, hogy a házi- és a vaddisznó „találkozásából” fehér-fekete foltos malacok születnek. Az így születő utódokat nevezi a vadásznyelv babos disznónak, mivel a megszokott barna sörték színébe házi disznóra utaló fehéres-rózsaszínes foltok vegyülnek.
Pesti Tamásnak a minap éppen egy ilyen megfigyelési élményben volt része.
A fotó vasárnap készült Somogy vármegyében, Kaszó tájegységben. A hajnali órákban értem ki a területre, egy 4 irányba néző léniára ültem ki. Arra lettem figyelmes hogy erős ammónia szag terjeng a levegőben. Gondoltam érkezik a konda. Be is igazolódott a gondolatom. Élőszőr egy süldő lépett ki a léniára. Gyorsan beváltott az erdőbe. Ahogy beért az erdő aljába felugrasztott 3 dám tehenet. Pár perccel később jött még kettő süldő. Azok sem időztek sokat az átmenéssel. Aztán megjelent a koca. Gondoltam jönnek a picik is. Beigazolódott a gondolatom. Jött először 2 csíkos aztán arra lettem figyelmes hogy valami világít. Jött a pici babos malacka az egyik tesójával. Kicsit messzire váltottak át de az élmény közeli volt
– osztotta meg élményét Tamás a Sokszínű vidékkel.





A vaddisznók párzási, búgási ideje november és január közé esik. A vemhességi idő 16-21 hét, és február-márciusban kezdődik meg a malacozás. A koca malacozás előtt kis mélyedést készít, amelyet puha levelekkel, gazzal ki is bélel. A malacok világosan és sötéten csíkozottak. Szemük nyitva van, és alighogy megszáradtak, máris követik anyjukat.
A kis malacok jellegzetes rejtőszínt kapnak a csíkos szőrzet nagyon hasonlít a levéltelen ágak árnyékára. Ezeknek a foltos egyedeknek egyébként a túlélési esélye ugyanolyan, mint az átlagos vaddisznóké, viszont mivel genetikailag rontják a vadon élő állományt, a vadásztársaságok úgynevezett állományszabályzó vadászat során lövik ki folyamatosan ezeket a babos disznókat, ezért is nagy szó, ha sikerül lencsevégre kapni egy-egy példányt.
Az erdőben kirándulva kicsi az esélye egy vaddisznóval való találkozásnak, ugyanis félnek az embertől, és ha hallják, hogy közeledik, akkor messzire elkerülik. A nagyon sűrű részeket azonban érdemes március-május tájékán elkerülni, mert a malacait védő koca ilyenkor agresszíven is viselkedhet.
Mint arról portálunkon beszámoltunk különleges őzet fotóztak a Bakonyban, aminek a kinézete cseppet sem volt szokványos.