Március 11-én a délelőtti órákban madarak és rókák mérgezéséről tájékoztatott közösségi oldalán a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI), kérve a lakosság segítségét.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata március 7-én a késő délutáni órákban lakossági bejelentést követően szerzett tudomást egy Sülysáp és Mende települések közti, Sülysáp külterületét érintő mérgezési eseményről. Ezen a napon egy példány fokozottan védett parlagi sas, valamint 1 példány védett egerészölyv teteme került elő mérgezett csalétkek közelében
– írták.
Az igazgatóság munkatársai a rendőrség bevonásával megkezdték a bűncselekmény felderítését.
Március 8-án az érintett szervek – bevonva a Magyar Madártani Egyesület kutyás keresőegységét – folytatták a munkát. Ezen a napon további 7 példány egerészölyv és 5 példány holló teteme került elő, valamint 5 csalétket – házi kacsa, baromfi és házi nyúl – találtak.
További állati tetemeket is találtunk – rókák, házi liba, kacsa, tyúk, valamint kihelyezett felezett sertésfej -, illetve beazonosításra került 1 példány egerészölyv és 1 példány holló régi maradványa, így bebizonyosodott, hogy nem egyszeri hanem visszatérő elkövetés felderítése kezdődött meg
– tájékoztattak a bejegyzésben.
Március 10-én további 2 rókatetem, illetve egy kézigránát is előkerült a vizsgált területen, amelyeket szintén bejelentettek a hatóságnak.

A 2021-es Tura-Galgahévíz térségében történt eseményeket követő Btk. szigorítás már a mérgezett csali kihelyezését is bűncselekménnyé nyilvánítja, de a fokozottan védett parlagi sas, vagy a nagyszámú védett madártetem önállóan is kimeríti a természetkárosítás bűncselekményének tényállását. A feltárt egyéb tetemek vadgazdálkodási, népegészségügyi szabályok megsértéséről tanúskodhatnak.
Mivel a tetemek egy része bizonyosan erős méreggel kezelt, így szeretnék felhívni a lakosság figyelmét, hogy az érintett térségben a kutyasétáltatást, gyermekekkel való kirándulást fokozott óvatossággal végezzék, ugyanis a feltételezett méreganyag mind a háziállatokra, mind az emberekre veszélyes. Kérjük, ha elhullott védett vagy fokozottan védett állat tetemére, illetve vadászható faj, vagy háziállat mérgezés gyanús tetemére bukkannak, úgy értesítsék az Őrszolgálatot a nemetha@dinpi hu elektronikus levélfiókon keresztül, a mérgezésgyanús állat pontos helyének megadásával, és ha lehetséges fénykép megküldésével
– írták a posztban.
A szakemberek kérik, hogy a mérgezett csalétkekhez, tetemekhez ne nyúljanak! A mérgezés terepen látható legbiztosabb jele, ha a maradványokon, vagy azok közvetlen közelében nagyszámú elpusztult dögbogár, illetve egyéb rovartetem van.
Évekkel ezelőtt a Tolna vármegyei Bölcske határában történt tömeges mérgezés, Miskolcon pedig varjak sokaságát ölték meg méreggel. Az utóbbi évek legnagyobb visszhangot kiváltó mérgezése Tura határában történt, ahol idegméreg végzett az állatokkal.