Mozaik

Tömeges mérgezés Sülysápnál, védett madarak és rókák az áldozatok

A vizsgált területen egy kézigránátot is találtak.

Március 11-én a délelőtti órákban madarak és rókák mérgezéséről tájékoztatott közösségi oldalán a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI), kérve a lakosság segítségét.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata március 7-én a késő délutáni órákban lakossági bejelentést követően szerzett tudomást egy Sülysáp és Mende települések közti, Sülysáp külterületét érintő mérgezési eseményről. Ezen a napon egy példány fokozottan védett parlagi sas, valamint 1 példány védett egerészölyv teteme került elő mérgezett csalétkek közelében

– írták.

Az igazgatóság munkatársai a rendőrség bevonásával megkezdték a bűncselekmény felderítését.

Március 8-án az érintett szervek – bevonva a Magyar Madártani Egyesület kutyás keresőegységét – folytatták a munkát. Ezen a napon további 7 példány egerészölyv és 5 példány holló teteme került elő, valamint 5 csalétket – házi kacsa, baromfi és házi nyúl – találtak.

További állati tetemeket is találtunk – rókák, házi liba, kacsa, tyúk, valamint kihelyezett felezett sertésfej -, illetve beazonosításra került 1 példány egerészölyv és 1 példány holló régi maradványa, így bebizonyosodott, hogy nem egyszeri hanem visszatérő elkövetés felderítése kezdődött meg

– tájékoztattak a bejegyzésben.

Március 10-én további 2 rókatetem, illetve egy kézigránát is előkerült a vizsgált területen, amelyeket szintén bejelentettek a hatóságnak.

dinpi

A 2021-es Tura-Galgahévíz térségében történt eseményeket követő Btk. szigorítás már a mérgezett csali kihelyezését is bűncselekménnyé nyilvánítja, de a fokozottan védett parlagi sas, vagy a nagyszámú védett madártetem önállóan is kimeríti a természetkárosítás bűncselekményének tényállását. A feltárt egyéb tetemek vadgazdálkodási, népegészségügyi szabályok megsértéséről tanúskodhatnak.

Mivel a tetemek egy része bizonyosan erős méreggel kezelt, így szeretnék felhívni a lakosság figyelmét, hogy az érintett térségben a kutyasétáltatást, gyermekekkel való kirándulást fokozott óvatossággal végezzék, ugyanis a feltételezett méreganyag mind a háziállatokra, mind az emberekre veszélyes. Kérjük, ha elhullott védett vagy fokozottan védett állat tetemére, illetve vadászható faj, vagy háziállat mérgezés gyanús tetemére bukkannak, úgy értesítsék az Őrszolgálatot a nemetha@dinpi hu elektronikus levélfiókon keresztül, a mérgezésgyanús állat pontos helyének megadásával, és ha lehetséges fénykép megküldésével

– írták a posztban.

A szakemberek kérik, hogy a mérgezett csalétkekhez, tetemekhez ne nyúljanak! A mérgezés terepen látható legbiztosabb jele, ha a maradványokon, vagy azok közvetlen közelében nagyszámú elpusztult dögbogár, illetve egyéb rovartetem van.

Évekkel ezelőtt a Tolna vármegyei Bölcske határában történt tömeges mérgezés, Miskolcon pedig varjak sokaságát ölték meg méreggel. Az utóbbi évek legnagyobb visszhangot kiváltó mérgezése Tura határában történt, ahol idegméreg végzett az állatokkal.

Kapcsolódó
158 ember halálához elegendő hatóanyagot használtak a turai mérgezéshez
A parlagi sas teljes világállományát ki lehetett volna irtani ennyi karbofuránnal.
Olvasói sztorik