Mozaik

Megmenekülhet a parajdi bánya turisztikai része, a régi bánya beomlása a valószínű

MTI/Veres Nándor
MTI/Veres Nándor
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.

A román kormány területi képviselője az Agerpres jelentése szerint elmondta: a régi bányánál jelentkező kisebb beomlások azt mutatják, egyre bizonyosabb, hogy nem hirtelen szakad be a teteje. Hozzátette, hogy a hatóságok erre is felkészültek, és a védelmi intézkedések, kilakoltatások továbbra is érvényben maradnak.

Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója aláhúzta: az egyre valószínűbb beomlás a régi bányánál történik, ahol 40 éve nem folyt kitermelés.

A Korond-patak által elárasztott terület egyre bizonyosabb, hogy beomlik, mivel naponta jelennek meg új kráterek, vagy a régiek nőnek, de ez a lassú folyamat épp a hirtelen, egy darabban való beomlás veszélyét csökkenti.

A külföldi és hazai szakértők a Telegdy-bányában és a turisztikai részlegen összegyűlt sós víz eltávolítására keresik a megoldást, hogy ismét el lehessen kezdeni a termelést, és látogathatóvá tudják tenni a bánya ezen tárnáit.

Hangsúlyozta: mindent megtesznek a két bányarész megmentése érdekében, mivel erre van esély, de hogy mekkora és mennyi idő kell hozzá, nem tudta megmondani, ugyanis folyamatosan változik a helyzet.

Az igazgató szerint a felszínen nincsenek arra utaló jelek, hogy a két bányarésznél stabilitási gondok lennének, de a víz eltávolításakor arra is figyelni kell, hogy a beavatkozás ne okozzon nagyobb bajt, és ne veszélyeztesse a bánya szerkezeti stabilitását.

A prefektus kérte az embereket, ne reptessenek drónokat a sóbánya térségében, mivel ezzel akadályozzák a drónokkal is méréseket végző szakemberek munkáját.

Az állami tulajdonban lévő Salrom működtette parajdi sóbányába a múlt hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.

A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.

(MTI)

Arról is írtunk, hogy a parajdi katasztrófa miatt az egész élővilág elpusztulhat a vizekben és erdélyi magyar milliárdoshoz fordult egy kéréssel több száz parajdi lakos, a bánya bezárása után pedig a geológusok kockázati övezeteket jelöltek ki.

Kapcsolódó
Itt a megoldás a parajdi katasztrófára: elterelik a Korond-patakot
Ideiglenes vízgyűjtő medencéket is kialakítanak majd.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik