Mozaik

Megkezdődött a tiszavirágok rajzása, az első példányok a Rába tükrén röpködtek

Illusztráció / MTI / Komka Péter
Illusztráció / MTI / Komka Péter
Ezekben a napokban a Tiszán és mellékfolyóin is várható, hogy akár százezres tömegben is felkerekedjenek a tiszavirágok.

Tegnap estefelé újra “virágzott” a Rába – írta az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.

Az ország számos pontján napok óta lázban égnek a természetfotósok, akik egy endemikus rovar tömeges rajzására várnak.

A tiszavirág látványos nászrepülését 2025. június 6-án a folyó több vasi szakaszán is megfigyelték.

E kérészfaj legnagyobb népességei a Tiszában és a Kőrösökben élnek, de a Rábában is előfordul. A dunántúli folyóban fennmaradt populáció genetikai állománya egy kicsit különbözik a tiszai állományétól, így kiemelkedő jelentősége van a faj genetikai sokféleségének megőrzése szempontjából. Szinetár Csaba látványos felvétele a folyó molnaszecsődi szakaszán készült.

Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság / Szinetár Csaba

A Rábában egy másik kérészfaj, a dunavirág is él, melynek rajzása nyár végén várható. Jelenlegi tudásunk szerint a Rába az egyetlen olyan folyó, ahol mindkét rovarfaj előfordul.

Tiszavirágok

Ahogy korábban írtuk, a tiszavirág (Palingenia longicauda) egy rövid életű kérészfaj. Amikor a különös rovar befejezi a folyó üledékében töltött hároméves lárvaéletét, imágóként kifejlődve 8-12 centiméter hosszú, szárnyfesztávolsága eléri a 6-7 centimétert. Európában a legnagyobb kérészfaj.

A tiszavirág hazánkban védett, természetvédelmi értéke 10.000 forint.

Lárvái Magyarországon, a Tisza leszakadó peremű agyagos partszakaszain, vízalatti telepeken élnek nagy tömegben, de több más hazai folyónk mentén is előfordulnak. Tiszainokánál 2023-ban a tiszavirágok egyedszáma az egymilliót is meghaladta. A nyár egyik természeti csodája Magyarországon a tiszavirágzás.

Kapcsolódó
Ezrével röpködnek a tiszavirágok a Maros felett
Makónál látványosra sikeredett a tiszavirágok előrajzása.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik