Egy erdélyi legenda szerint Cege községnek egykoron kegyetlen és gazdag uralkodója volt. Annak idején a helyiek éheztek, és ahhoz, hogy enni tudjanak, el kellett lopniuk a főúr sajtját, amit egy barlangban őrzött. Amikor odaértek, észrevették, hogy a sajt vöröses sárga lett a föld alatt, és furcsa illata volt. Legnagyobb meglepetésükre így is ízlett nekik, de az uralkodó rájött a tettükre és magával vitte a barlangot Noszolyra, ahol a későbbiekben érlelte a sajtot.
A történet igaz vagy sem, a barlang létezik, és ez az egyetlen hely a világon, ahol elkészíthető az erdélyiek sajtkülönlegessége, írja az Atlas Obscura.
A XIX. századtól a noszolyi sajt egyre nagyobb népszerűségre tett szert. A párizsi világkiállításon aranyérmet kapott, majd Észak-Erdély visszacsatolása után rövid ideig a budapesti Gundelben is kapható volt.
1954-ben kisebb sajtüzem létesült a faluban. Megpróbálták kibővíteni a barlangot, így növelve a termelést, de a sajt csak nem érett, az árak megemelkedtek, a barlangot pedig a kedvezőtlen piaci helyzetre hivatkozva 2013-ban bezárták.
A döntés óriás felháborodást váltott ki Erdélyben, és alig egy évvel később újranyitották a föld alatti járatot. Így a noszolyi sajt tradíciója tovább él, de ahhoz, hogy megkóstoljuk, egészen a faluig kell utaznunk.
Kiemelt kép: Wikimedia Commons