A közigazgatásilag a Nógrád megyei Pásztóhoz tartozó, egykor önálló településként jegyzett Mátrakeresztes lakói a falu alapítása óta kézművességből, kiemelten erdei termékekből keresték kenyerüket. A fakanál készítése volt a legelterjedtebb, szinte az egész országot Mátrakeresztesről látták el ezzel a minden konyhában nélkülözhetetlen termékkel.
A fakanálkészítés mestersége generációról generációra öröklődött, a helyiek szerint a mátrakeresztesi az igazi fakanál. Ezért is szeretnék, hogy első lépésként a Nógrádikumként elismert hagyomány bekerülne a hungarikumok előszobájába, a Nemzeti Értéktárba.
A helyiek régi álma, hogy a településen egy tájházban látható fakanál múzeumot hozzanak létre. Pásztó önkormányzata ezt a vágyat segíti: régi, hagyományos parasztházat vettek nemrégiben a faluban, ahol a mátrakeresztesi lokálpatrióták megvalósíthatják évekkel ezelőtt megálmodott elképzeléseiket, írta a nool.hu.
A látogatók betekintést nyerhetnek majd a fakanálkészítés rejtelmeibe, valamint abba, hogyan nézett ki egykor egy igazi falusi mátrakeresztesi ház. Berendezünk egy tisztaszobát is. Ehhez adottak a régi tárgyak, amelyeket a Mátrakeresztesi Hagyományőrző Egyesület tagjai gyűjtöttek össze a saját és családi hagyatékukból. Ezenkívül egy konyhát és a régi népviseletet is megmutatjuk majdi az érdeklődőknek. A legfontosabb, hogy egy műhelyt is létrehozunk, ahol bárki megtekintheti, hogyan készült eredetileg a kézműves fakanál
– mondta a portálnak Bottyán Katalin helyi művelődésszervező és etnográfus.
Bár a napjainkban működő műhelyek már gépesítettek, a kézi fakanálkészítés teljes folyamatát a hagyományőrzők elkötelezetten őrzik a jövő számára.
Kiemelt kép: Facebook/Mátrakeresztes