Ha a cézár salátáról beszélünk, mindenkinek eszébe jut a roppanós salátalevél, a fokhagyma, a pirított kenyérkockák, némi hús és öntet. Azt azonban kevesen tudják, hogy az Amerikában roppant népszerűvé vált étel tulajdonképpen Mexikóból ered, s az olasz származású Caesar Cardini nevéhez fűződik.
Egyes elbeszélések szerint Cardini 1924-ben az amerikai határon fekvő mexikói Tijuanában július 4-én szükségből készített ételt maradékokból, hogy kiszolgálja a vendégeket. Salátaleveleket, nyers tojássárgáját, parmezán sajtot és más maradékokat kevert össze, ami meglepően finomra sikerült, írja a bbc.travel.
Más mendemondák szerint az 1920-as években sok amerikai filmcsillag járt Tijuanába, őket akarta Cardini elkápráztatni új salátájával, aminek híre hamarosan elterjedt a hollywoodi elit között. Clark Gable és Jean Harlow is Tijuanába utaztak, hogy kipróbálják Caesar ropogós salátáját.
Mások azt rebesgetik, a salátát nem is Caesar, hanem egy fiatal alkalmazottja készítette: Livio Santini Olaszországból 1924-ben költözött Tijuanába, és Cardini-nál kezdett főzni. Egyesek szerint rábízták a maradékok összekeverését, ő kreálta a csodás salátát.
Cardini Los Angelesbe költözött, ahol 1948-ban szabadalmazták családjuk híres salátaöntetét.
2009-ben Tijuanában a Caesar – amely már nem a Cardinik tulajdonában volt – bezárt, de 2010-ben egy helyi család, a Plascenciak újra megnyitották.
A Caesar’s a város ikonja, a történelem egyik kicsi darabja
– mondta Javier Plascencia, a Tijuana csillagfőnöke, akinek családja most az éttermet vezeti.
A cézár saláta náluk nem csak recept, inkább egy koreográfia; lassú tánc a krémes öntet és a római saláta között.
Az előadás akkor kezdődik, amikor a pincér a salátát egy tálba helyezi. Egy másik tálba kerül egy kis kanálnyi apróra vágott fokhagyma, ehhez teszi a mustárt, kövér szardella filét és néhány csepp Worcestershire mártást. Kerül még bele egy tojássárgája. Keverés közben rákerül az olívaolaj és finomra reszelt parmezán sajt.
Miután az öntet összetevőit összekeverte, a szakács az egészet a friss salátalevélre borítja, majd megszórja borssal és még parmezánnal. Bár a világban sok helyen citromlé is kerül az ételbe, az eredeti receptben ez a hozzávaló nem szerepel.
Soha nem fogjuk megtudni, hogy Caesar, Livio vagy esetleg valaki más hozta-e létre az ételt, azonban egy dolog biztos: 1924-ben Tijuanában egy olasz bevándorló feltalálta az egyik leghíresebb salátát, ami végül olyan étel lett, amely érdemes arra, hogy országhatárokon átlépve meghódítsa az egész világot.
Kiemelt kép: Unsplash.com