Tipikus őszi gyümölcs a szilva, valamiért mégsem övezi kultusz. Se a legszeretettebb, se a legkeresettebb, se a legegészségesebb jelző nem aggatható rá. Pedig hazánkban bőven terem, isteni finomságok készíthetők belőle, és természetesen, mint annyi más gyümölcs, a szilva is jó hatással van az egészségünkre.
A szilva egészségre gyakorolt hatásai
- Magas antioxidáns tartalmú, sokféle vitamint (A,B,C-vitamin), ásványi anyagokat (vas, kalcium, kálium, magnézium, foszfor és szelén), és rostot is tartalmaz.
- Kiváló immunerősítő.
- A szilva oldható rostjai lassítják a sebességet ezzel az élelmiszer elhagyja a gyomrot, így a glük felszívódását, és késlelteti normál felszívódását a vércukor szintet. Ezzel hasznos szerepet játszanak a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében és kezelésében.
- Visszafordítja a menopauza miatt kialakult csontritkulást.
- Elősegíti a vér sav-bázis egyensúlyának megtartását, a szívritmus normalizálását, a szív- és érrendszeri betegségek hatásos ellenszerét.
- Fogyókúra során megköti a fölösleges zsírt.
- Enyhe hashajtó.
Főleg ez utóbbi hatása miatt volt gyermekkorunk gyakori része a szilvalekvár, amit minden háztartásban tartottak régen. Ha kellett, csak ettünk néhány kanál lekvárt, és megszűntek a gyomorgondok.
Manapság inkább aszalják, gombóchoz használják, lefagyasztják, de természetesen ma is sokan fogyasztják lekvárként is ízletes, kék gyümölcsünket.
Így tett Burián Gabriella, és családja is, akik a napokban bontották fel az 1989 óta kamrában álló, több, mint 30 éves szilvalekvárt.
Családi örökségből maradt meg ez a szilvalekvár, amit még párom édesanyja tett el 1989-ben. Sajnos már 2011 óta nincs köztünk, akkor került hozzánk a lekvár
– árulta el Gabriella, aki a receptet is megosztotta velünk.
Elkészítés:
Az érett, kimagozott szilvát felkockázzuk, feltesszük 5-6 órát főni. Ha megfőtt üvegbe szedjük, celofánozzuk és tetőt csavarozunk rá. Egy órát fejtetőre fordítjuk, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Nem használunk sem cukrot, sem tartósítószert. A gyümölcscukor tartósít.
A legtöbb esetben ennyi év után csak késsel lehet már vágni a lekvárt. Ez a lekvár ugyan a felére szikkadt az üvegben, mégis csodálatosan kenhető maradt. Felbontás után sparhelt platniján pirított kenyérre kentük
– árulta el Gabriella.
De vajon mi lehetett a több, mint 30 éves lekvár titka? Talán az, hogy évekig hűvös, sötét kamrában állt. Vagy talán a rutin, hiszen a mama rengeteget főzött be, amíg élt. De talán leginkább a szeretet, amivel a család az utolsó üveget őrizte ennyi éven át.
Ki tudja. A lényeg, hogy a szilvalekvárnál nincs jobb, itt az ideje hát, hogy újra felfedezzük ezt a finom, őszi gyümölcsöt.