Ez a káposztás süti függőséget okozhat

Édeskés, sós és borsos ízvilág kalácstésztába csomagolva.

Akik szeretik a káposztás tésztát és a káposztás rétest, nekik ez egy abbahagyhatatlan sütemény lesz, akik viszont eddig idegenkedtek e torzsás, leveles növény sült és főtt világától, azoknak pedig egy igazi „kapudrog” lehet a káposztás kőttes.

A mi kis gasztrovilágunkban, ahogy minden más receptnek, úgy ennek az ételnek is története van. Ez a nagyi receptje. Ha meglátogattak bennünket a nagypapával, mindig előkerült egy káposztás kőtessel teli ételdoboz is a csomagtartóból, amit már rutinosan, két ujjal tudtam úgy kinyitni a kocsi kipakolása közben, hogy egy-két darab mindig a számba került.

Sajnos a nagyi már nincs közöttünk, és bár mesélt valamikor az elkészítéséről, de nem nagyon tudom felidézni a részleteket, ezért úgy döntöttem, hogy lányának, feleségemnek a névnapjára megpróbálom elkészíteni, ahogy ő is tette volna. És akkor egy kis spoiler: majdnem sikerült, a cukor aránya lett kicsit több.

A nagyi káposztás kőttese

Hozzávalók:

A tésztához:

A töltelékhez:

Elkészítés:

A tésztához először egy deci tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd összekeverjük a tésztát, dagasztjuk és egy órát kelni hagyjuk. A káposztát lereszeljük. A cukrot az olajon karamellizáljuk, majd elkezdjük pirítani a káposztát míg teljesen meg nem puhul, el nem veszíti a levét. Közben sózzuk, borsozzuk.

Mikor a töltelék kihűlt, kinyújtjuk a tésztát a munkafelületen téglalap formára. A káposztát az egyik felére szórjuk és elkezdjük feltekerni. Betesszük a tepsibe, villával végigszurkáljuk és megkenjük tojással (ez a fázis akár ki is hagyható). 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük, a mi katlanunkban 30 perc kellett, hogy elkészüljön.

Akár már langyosan is fogyasztható, de ha hagyjuk kihűlni, talán még jobban összeérnek az ízek, bár a névnapi lakomán nálunk már csak egy szelet érte meg a hűvösebb állapotot.

Ami pedig az arányokat illeti: próbálkozni kell. Az első kísérlet nagyon finom lett, de a nagyi sütije nem volt ilyen édes, így én már a cikkben csak egy evőkanálnyi cukrot írtam (kettővel készült). Aki viszont jobban kedveli az édesebb káposztás süteményt, járjon el ízlése szerint!

Kapcsolódó
Így készül a nagyi világbajnok kapros-túrós lepénye
Az egyik titok a minőségi összetevőkben rejlik: pásztói liszt, rábcakapi túró és tejföl, falusi tojás, valamint a konyhakertben termett kapor.