A húsvéti sonka szerves része a húsvéti ünnepkörnek, és az ünnepi asztalról sem hiányozhat, azonban ahhoz, hogy, pár fontos dolgot be kell tartani. Nem mindegy, milyen sonkát választasz, ahogyan az sem, mennyi ideig és hogyan főzöd. Illetve teszel e hozzá bármi mást.
A Nosalty segítségével most megmutatjuk, hogyan főzhetjük tökéletesre a húsvéti sonkát, amivel megkoronázhatjuk az ünnepet.
A sonkák között megkülönböztetjük a nyers, a hőkezelt, valamint a formában vagy bélben hőkezelt sonkák alcsoportját. Ezek mellett külön kategóriát képez a parasztsonka. „Húsvéti sonka” alatt a nyers sonkákat, a hőkezelt sonkákat és a parasztsonkát értjük.
Hideg vízben tegyük oda főni. Keressünk egy akkora lábast, amiben kényelmesen elfér, és bőven el tudja lepi a víz. Fedő nélkül, lassan, kis lángon főzzük a sonkát, épp csak gyöngyözzön a víz. Ha szükséges, pótoljuk az elfőtt vizet.
Hústűvel ellenőrizzük a puhaságát, ha könnyen belecsúszik a sonkába, akkor tökéletes. A sonkát hagyjuk a lében kihűlni, így nem szárad ki. Ha hálós terméket főztünk, akkor még melegen távolítsuk el róla a hálót, ha kihűl, akkor csak a hússal együtt jön már le.
A sonka főzőlevét nehogy kiöntsük. Valaki a tojásokat főzi benne, hogy ízesek legyenek, mások bableveshez használják fel.
A főzési idő eltérhet a sonka fajtája, minősége szerint. Általánosságban elmondhatjuk, hogy ahány kilós a sonkánk, annyi óra alatt puhul meg.
A sonka főzővizébe tegyünk hagymát, fokhagymát, egész borsot, egy köteg zellerlevelet és babérlevelet. Ezektől még finomabb lesz a főtt sonka, és a lé további felhasználásából készülő ételek.
A megfőtt, szárazra törölt húsvéti sonkát csomagoljuk fóliába, és tálalásig tegyük a hűtőszekrénybe. Ha maradna sonka az ünnepek után, vágjuk kisebb darabokra, így tegyük a mélyhűtőbe, így több hónapig is eláll. De felhasználhatjuk egy csomó maradékmentő receptben is.