A smoothie-k a modern táplálkozás egyik csodafegyverei, finomak, egészségesek, gyorsan és könnyen beilleszthetők a mindennapi étrendbe.
Legyen szó egy egyszerű gyümölcsturmixról, egy tápanyagban gazdag proteines változatról vagy egy színes smoothie bowlról, a variációs lehetőségek végtelenek.
Készítsük minden nap másképpen és élvezzük az ízek és tápanyagok frissítő kavalkádját!
Mi a smoothie?
A gyümölcsturmix friss gyümölcsökből pépesítéssel (turmixolással) készült alkoholmentes ital. A friss gyümölcs mellett tartalmazhat még édesítőszert (cukor, méz stb.), fagyasztott gyümölcsöt, csokoládét, mogyoróvajat, zúzott jeget, esetleg tejet vagy joghurtot. Állaga krémes, a jégkásánál viszkózusabb. A gyümölcsturmixokat az egészséges táplálkozás részének tekintik és az egészségtudatos embereket megcélozva reklámozzák, illetve éttermekben is az egészséges menü részeként szerepelnek.
A smoothie név az angol “smooth” szóból ered, ami sima, krémes textúrát jelent.
A smoothie története
Gyümölcspépalapú italokat az 1930-as években kezdtek el árusítani egészséges élelmiszereket forgalmazó boltok az Egyesült Államokban nyugati partján; az italok receptje Brazíliából ered. Az 1940-es években megjelent Waring Blendor szakácskönyvben már szerepel banana smoothie (banánturmix) és pineapple smoothee (ananászturmix). A smoothie vagy smoothee megnevezést a turmixgéppel készített ételekre kezdték használni az amerikai könyvekben, magazinokban megjelent receptekben.
A smoothie-k népszerűsége a makrobiotikus vegetarianizmus térhódításával kezdett nőni az 1960-as évek közepén. Ekkor még főként gyümölcsből, gyümölcsléből és jégből készültek, de az 1970-es években már megjelentek a tejjel készült változatok is (fruit shake).
1980-ra az egészséges életmód terjedésével megindult az étrendkiegészítő adalékokkal dúsított termékek forgalmazása is. Ekkor jelentek meg az első, kifejezetten gyümölcslé és gyümölcsturmix forgalmazásával foglalkozó bárok. 1990-től kezdték el forgalmazni a joghurttal sűrűbbé tett gyümölcsturmixokat. A 2000-es évekre a gyümölcslé- és gyümölcsturmix-forgalmazás több milliárd dolláros üzletággá vált.
A smoothie fajtái
Klasszikus gyümölcsös smoothie
A legnépszerűbb változatok, amelyek friss gyümölcsökből, joghurtból, tejből vagy növényi italokból, esetleg mézből készülnek. Népszerű összetevők közé tartozik a banán, eper, áfonya és mangó.
Zöld smoothie
A zöld smoothie-k lényege, hogy zöld zöldségekkel, például spenóttal, kelkáposztával vagy spirulinával készülnek. Ezek a turmixok nemcsak tápanyagokban gazdagok, de a színük is élénk, így amellett, hogy egészségesek, szemet gyönyörködtetőek is.
Smoothie bowl
Ez az új trend a smoothie-k világában, ahol a smoothie sűrűbb állagú, és tálkában tálalják, sokféle feltéttel, mint például granola, magvak, friss gyümölcsök és egyéb egészséges hozzávalók. Tökéletes reggelire vagy akár egy könnyű ebédre.
Proteines smoothie
Azoknak, akik sportolnak vagy csak szeretnének több fehérjét bevinni, ezek a smoothie-k ideálisak. Különböző fehérjeporokkal, chia maggal vagy görög joghurttal készülnek, hogy segítenek az izmok regenerálódásában és a telítettség érzésének fenntartásában.
Detox smoothie
Ezeknek az italoknak a célja, hogy segítenek a méregtelenítésben. Általában zöldségek, gyümölcsök és különböző tisztító hatású hozzávalók, mint a gyömbér, kurkuma, citrom és zöld tea kerülnek bele.
Mi kell egy jó smoothie-hoz?
Hozzávalók
- Gyümölcsök és zöldségek: Választhatunk friss vagy fagyasztott gyümölcsöket is. A fagyasztott gyümölcsök segítenek a smoothie krémesebbé tételében, és nem szükséges hozzá jég.
- Tej, joghurt, növényi tejek: Kókusztej, mandulatej, zabtej stb.
- Egyéb: Fehérjepor, chia mag, lenmag, görög joghurt, tofu, avokádó.
Válasszunk olyan alapanyagokat, melyek színben harmonizálnak egymással, hogy ne csak a szánkat, hanem a szemünket is „etessük”. Például a zöld és piros összetevőkből könnyen barna lehet, ami ízében lehet, hogy finom, de küllemében nem túl vonzó smoothie-t eredményezhet.
Eszközök: Akár botmixerrel is készíthető, ha nem túl kemény hozzávalókat használunk, de egy erős turmixgép elbánik akár a darabos jéggel, magokkal is, így többféle smoothie-t kóstolhatunk.
A gyümölcsökhöz adjunk némi folyadékot – ez lehet víz, tej, joghurt is -, szórjuk bele a plusz használni kívánt összetevőket és addig turmixoljuk, amíg krémes állagú nem lesz. Ha túl sűrű, adjunk hozzá még egy kevés folyadékot.
Ezután díszíthetjük egész gyümölcsökkel, magvakkal, granolával, kókuszreszelékkel, tehetünk bele jégkockát vagy tört jeget. Akár megpróbálkozhatunk a rétegezéssel is, ha kellően sűrű állagú smoothie-kat készítünk, akkor óvatosan egymás tetejére öntve a két szín nem keveredik össze.
Zöld frissítő smoothie
Hozzávalók:
- 2 kivi, meghámozva és felkockázva
- 1 zöldalma, magház nélkül, felkockázva
- 1 csésze friss spenót
- 1/2 uborka, felkockázva (ha bio, nem szükséges meghámozni)
- 1 lime leve
- 1/2 csésze víz vagy kókuszvíz
- 1 teáskanál méz (opcionális, ha édesebbre szeretnénk)
- citromfűvel ízesíthetjük
Smoothie bowl
Hozzávalók:
- 1 érett banán
- 1/2 csésze friss vagy fagyasztott ananász
- 1/2 csésze friss vagy fagyasztott mangó
- 1/4 csésze friss eper
- 1/2 csésze vaníliás joghurt (vagy görög joghurt)
- 1/4 csésze narancslé (vagy mandulatej)
- 1 teáskanál méz (opcionális)
Lila smoothie
Hozzávalók:
- 1 csésze friss vagy fagyasztott szeder
- 1/2 csésze friss vagy fagyasztott bodzabogyó
- 1 banán
- 1/2 csésze mandulatej (vagy más növényi tej)
- 2 evőkanál mandula (ezt áztassuk be vízbe néhány órára, akár egy éjszakára)
- 1 teáskanál méz vagy agavé szirup (opcionális)
- 1/2 csésze görög joghurt (opcionális, a krémesebb állagért)