Otthon készült

Ikonikus űrhajót épített pizzás dobozból a makettkészítés mestere

A Szombathelyen élő Tari Roland nem mindennapi módját választotta a pizzás doboz újrahasznosításának. Kedvenc űrhajóját alkotta meg kartonokból és műanyag háztartási hulladékokból.

Tari Roland már gyerekkorában szeretett apróságokkal bíbelődni, szívesen foglalta el magát kisebb-nagyobb alkotásokkal.

Nem voltam valami jó tanuló. Játékos természetem miatt szüleim nevelési szándékkal gyakran szobafogságra „ítéltek”. Tanulás helyett rajzolgattam, papírból maketteket építettem. Végül is innen jött az ihlet

– mesélt a kezdetekről.

Lett volna rá lehetősége, hogy tovább tanuljon egy művészeti iskolában, de korábban már felvették a szakmunkásképzőbe, így megszerezte a szobafestő-mázoló szakképesítést. Később családot alapított, először egy panellakásban, majd egy tágas kertesházban találtak új otthonra. A multinacionális cég szerelője a magánházas környezetben kiteljesedhetett, tökélyre fejlesztette a hulladékokból történő építkezés mesterségét.

Nem ez az első műalkotása

Roland már korábban is készített maketteket, modelleket. Azok a darabok még egy másik technikával készültek, hiszen a lakásban nem volt megfelelő hely az építésre. Az időnek is szűkében volt akkoriban a szerelő, de egy fantasztikus filmsorozat beindította a fantáziáját.

Mielőtt kiköltöztünk a kertes házba, akkoriban adták a Mandalori első szezonját a tévében. Arra szó szerint „rákattantam”. Megtetszett a hajó, a Razor Crest (Borotvaél), amit egy hagyományos papírmakettként akartam megépíteni, kinyomtatható formában. Egy 3D-s szoftverrel megszerkesztettem a formát, feltextúráztam és egy másik szoftver segítségével A4-es lapra sikerült kinyomtatnom. Összeragasztottam, és elkészült a makett

– mesélte a makettkészítő.

Roland már 2017-ben is hasonló módon építkezett, amikor a HALADÁS Sportkomplexum makettjét alkotta. A tetszetős makett a mai napig egy csillogó búra alatt lapul az egyik irodában.

Esztétika és újrahasznosítás

A Csillagok háborúja ikonikus űrhajójának megépítése a szombathelyi műhelyben 2022 telén kezdődött. Roland már bő egy évvel korábban elkezdte gyűjteni hozzá a képeket, dokumentumokat. Megpróbált utánajárni az űrhajó pontos arányainak, méretének, és megnézte azt is, hogy a filmhez hogyan készítették az egyes modelleket.

Mindenképpen olyan anyagokat szerettem volna használni, amelyek csupán „szemetek”, mert szerettem volna minimálisra csökkenteni az előállítási költségeket. Használt karton és pizzásdoboz adta az alapjait a makettnek. A burkolat is karton, csak lekezeltem, hogy ne tűnjön papírnak. A borításhoz többféle műanyag hulladékot is felhasználtam: pizzás dobozban fellelhető távtartókat, injekcióstű kupakokat, gyorskötözőt – csupa olyasmit, ami „normál esetben” a kukában végezné

– sorolta az építő.

Az űrhajó oldalán húzódó csövek megmaradt drótokból készültek. Olcsó, „PEPCO-s” karácsonyi fényfűzér biztosítja a hajtóművet, valamint a pilótafülke világítását. Két esztendő alatt sikerült megépíteni a varázslatos űrhajót.

Mindkét évben többnyire november végétől kora tavaszig építette, ebben az időszakban jóval kevesebb tennivalója akadt a kertben és a ház körül. A kész makettet 2024 tavaszán lefestette, azóta egy kör alakú asztalon pihen, letakarva. Szívesen megmutatja a vendégeknek.

Galéria

Milliméter pontosságú makett

A Milennium Falcon a világhírű űrsorozat a Birodalom visszavág korszakából származik. Abban a részben debütált a hajó ebben a formában. Ez azért lényeges, mert a jármű alsó részén ekkor jelentek meg a leszálló-egységnek a különleges „dobozai”. Ebben a részben az űrhajó antennája is a helyén volt még.

A makett 60 centiméter hosszú, 46 centi széles, antennával együtt 16 centiméter magas. Azt hiszem, ez nagyjából 1/57-es méretarány. A legkülönfélébb eszközökkel dolgoztam: ragasztópisztoly, kisebb fogók, szike és olló lapult a szerszámosládában. Hullámkarton, pizzás doboz, egyéb kartonok, ragasztószalag, ragasztórudak, műanyag hulladékok, drótok és vezetékek kaptak új értelmet. A kiadásokat tulajdonképpen sikerült lecsökkentenem a ragasztókra és a festékekre

– hangsúlyozta az építőmester, akinek más tervei is körvonalazódnak.

A napokban kezdett egy új projektet, amely egyelőre a tervezés fázisában van. Tari Roland egy speciális számítógépes programmal (Blenderrel) megtervezi a hajó formáját, majd a korábban kikísérletezett technikával megépíti az újabb makettet.

Hulladékból szeretném megépíteni a következő modellt is. Az egy kevésbe ismert, de szintén Star Wars-os hajó, az Outrider. Nem szerepelt egyik filmben sem, csupán néhány helyen írnak róla a Star Wars univerzumban, így ezt már teljes mértékben magam dolgozhatom ki.

Korábban is bemutattunk pompás maketteket. Egy makói tanár híres magyar várakat készített, melyeket diákjainak is megmutat az iskolában. Vannak, akik gyufaszálakból alkotnak, egy ceglédi makettkészítő 50 ezer szálból építette meg a református templom makettjét. Egy pécsi nyugdíjas pedig az ország legszebb kastélyait építi meg, szintén gyufaszálakból.

Kapcsolódó
Régi idők mesés karácsonyi hangulatát varázsolta otthonukba a kreatív anyuka
A karácsonyi falu makettje nappal és esti fényben is mesés.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik