Egy hónapon át, 2016. február 29-ig volt lehetőség leadni a szavazatokat az interneten. A hajrában a voksolás részeredményei titkosak voltak, azt viszont tudtuk, hogy a bátaszéki tölgy február közepén tetemes előnnyel vezetett a versenyben.
Csaknem 230 ezren küldték el szavazatukat a fák valamelyikére.
72 653 szavazattal győzött Bátaszék legöregebb fája!
Második helyezést ért el 43 451 szavazattal Tatobity ezeréves hársa Csehországból és a harmadik helyet 9 114 szavazattal Bušáca – Zabudišová Körtefája szerezte meg Szlovákiából.
A Mecsek keleti dombságához tartozik az a szőlőhegy, amely élőhelyet ad a 300 – 400 évesre becsült tölgynek. A bátaszéki tölgy egy 18. századi erdő emlékét őrzi, a mögötte álló Szent Orbán kápolnát pedig ugyanekkor emelték egy pestisjárvány után. Az öreg fa és kápolna közösen őrzi a települést és lakóit, akik az ‘56-os Dunai árvíz idején is ide menekültek.
levágták száraz ágait, és a csonkot megfestették, ezzel védve a betegségektől. Máig élő hagyomány, hogy a fa tölgy törzsét május 25-én borral locsolják, ezzel biztosítva a következő év bő szőlőtermését.A megmérettetés célja volt, hogy megmutassa a fák kulturális és természeti értékét. A versenyben nem csupán a fák szépsége, mérete vagy kora számított, hanem olyan fákat lehetett nevezni, amelyek fontosak a körülöttük élő közösségnek, találkozási pontot kínálnak, vagy történetek kapcsolódnak hozzájuk.
Belgiumból, Bulgáriából, a Cseh Köztársaságból, Anglia, Észtországból, Franciaországból, Németországból, Magyarországról, Írországból, Észak-Írországból, Lengyelországból, Skóciából, Spanyolországból, Szlovákiából és Walesből neveztek.
Nagyon fontos számunkra a verseny természetvédelmi és társadalmi hatása egyaránt. Szeretnénk minél több embert arra serkenteni, hogy hozzájáruljon az európai fák védelméhez, ezért idén a versenyhez kapcsolódóan adománygyűjtésbe is kezdünk. Támogatásával jelképesen mindenki egy-egy fát ölel meg
– idézi egy korábbi közlemény Michal Vesely-t, a nemzetközi versenyt szervező Környezeti Partnerség Egyesület (EPA) vezetőjét.
Címfotó: Elblinger Ferenc