A Székelyföldön lévő Hargita megyei siklódiak úgy tartják, hogy Küsmöd a világ vége, és Siklód még onnan is hat kilométerre van.
A Hargita és Maros megye határán fekvő Siklód erdelyinimrod.ro.
Alig száz éve még Udvarhelyszék harmadik legnépesebb települése volt Székelyudvarhely és Oroszhegy után – írta azA falunak valamikor külön önkormányzata és polgármesteri hivatala volt, fénykorában több mint 1800 lakossal rendelkezett. Mára már alig több mint kétszázan maradtak a településen. A többség főként Székelykeresztúron és a környékbeli városokban talált munkát, ezért oda költözött.
Akik azonban ott maradtak, visszaköltöztek vagy rendszeresen hazajárnak szülőfalujukba, roppant vendégszeretőek, kedvesek és barátságosak. Munkalehetőség híján kétségtelenül nehéz itt az élet, a helyiek azonban mégis mosolygósak.
Ugyanakkor egyre nagyobb számban vásárolnak külföldiek itt régi parasztházakat, és igényes kulcsosházra, gyógynövény- és erdeigyümölcs-feldolgozásra is van kezdeményezés a faluban.Siklód közössége talán éppen az elzártságának köszönhetően őrzi hagyományait, gazdag népszokásait, népviseletét. A falut, ahol szinte skanzenszerűen megtalálhatóak a hagyományos sóvidéki székely építkezés elemei – egyedülállóan a Kárpát-medencében.
Ha szeretne ízelítőt kapni a múlt egy darabjából, egy hegyre szúrt székely faluról a világ végén, megismerni a még érintetlen természet szépségeit – tavasszal és nyáron a virágzó kaszálókat, ősszel a paletta minden színében pompázó erdőket, télen a hófödte erdőket, a gyorsan szaladó patakokat – akkor szeretettel várjuk önt Siklódon, és vendégházainkban – írják weboldalukon. Mert itt rákényszerül az ember, hogy rácsodálkozzon a természet bájos, üde világára, hogy meghallja a patakok, források, az erdők, mezők beszédét és énekét.
Siklódon büszkék arra, hogy egyik magyarországi testvértelepülésük a Palócföld éke, az UNESCO Világörökség részét képező Nógrád megyei település Hollókő. Nagy találkozás ez: a két skanzenfalu kézfogása, egymás tisztelete jegyében.
Fotók: siklod.hu