A Körös-Maros Nemzeti Park szakemberei a napokban a Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén üstökös récét láttak, és annak is tanúi voltak, amint egy ragadozó madár egy üstökös réce tojóra lecsapott – olvasható a nemzeti park weboldalán.
Ugyancsak ritka a mandarinréce is, melynek egy példánya már évek óta az Eger-patakban telel, és erről ITT ÍRTUNK. Nemrégiben Miskolctapolcán kaptak lencsevégre négy mandarinrécét, melyről ITT OLVASHATSZ. A mandarinréce egyébként ügyesen mászik fára is.
Az üstökös réce az 1980-as években kezdett intenzívebben terjedni Magyarországon, főleg a nyugati országrészben. 1983-ban a Fertő-tó magyar oldalán már a költését is kimutatták, és azóta a nagyobb dunántúli tavakon rendszeres fészkelővé vált. Az ottani állomány erősödése azt valószínűsítette volna, hogy a tendencia a tiszántúli térségre is erőteljesen kihat, de ez mégsem így történt.
Az üstökös réce fészkelésre előszeretettel választja a mély vízzel körülvett szigeteket, ahol például a dankasirályok népes állománya is fészkel. A tiszántúli tavakon azonban nagyon kevés ilyen sziget van, valószínűleg ezért sem telepedtek meg itt üstökös récék.
Kapcsolódó anyag: Előkerült az Eger-patak büszkesége
Címfotó: üstökös réce – Wikimedia Commons