A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei faluban élő emberek többnyire szőlőt termesztenek, ennek ellenére Szomolya ősi cseresznyéjéről lett híres.
Az 1980-as években szinte eltűnt a rövidszárú fekete cseresznye a környékről, de az utóbbi évek telepítéseinek köszönhetően megmenekült Szomolya nevezetessége.
Szomolyán az eredeti, ősi faj él, mely június közepéig beérik, és nagy koncentrációban tartalmaz flavonoidokat. Színe gyakorlatilag teljesen fekete, héja közép vastag, szívós. Húsa feketés bordópiros, félkemény, bő levű, leve erősen festő. Édes és jellegzetes zamatú. Egyik legízletesebb cseresznyefajtánk.
Egyre többen telepítik a faluban a világhírű szomolyai cseresznyét, amelyhez más fajták nem hasonlíthatók – mondta érdeklődésünkre Guczi István, a település polgármestere. – Lassan egy évtizede azon vagyunk, hogy Szomolya büszkesége méltó helyre kerüljön. Folyamatban van a fajta uniós oltalom alá helyezése, s szeretnénk, ha a rövidszárú szomolyai fekete cseresznye mielőbb bekerülne a Hungarikumok Gyűjteményébe.
A helyiek mindenféle módon felhasználják: aszalják, rétest sütnek, lekvárt főznek – magas szárazanyag-tartalma miatt cukor sem kell bele –, de pálinka és bor is készül belőle. Mélyhűtésre – mivel felengedés után is megőrzi kitűnő ízét – a legalkalmasabb fajták egyike. A polgármester találmányával, a cseresznyés májas hurkával böllérversenyt is nyertek.
A szomolyaiak sokat tettek a rövidszárú fekete cseresznye megmentéséért, mely bekerült a Magyar Értéktárba, a hungarikumok előszobájába.
A Szomolyán ebben az évben is megrendezik a cseresznye fesztivált, ahol személyesen is meggyőződhetünk a gyümölcs egyediségéről. A június 9-10-11-i, hét végi részletes programot IDE KATTINTVA ismerheted meg.
Fotók: Daragó László