A Kőszegi-hegység a hűvös, csapadékos klímájának köszönhetően számos hegyvidéki faj számára nyújt menedéket, melyek között olyan ritkaságok is akadnak, mint a fokozottan védett széleslevelű harangvirág – olvasható az Őrségi Nemzeti Park weboldalán.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság igyekszik megőrizni az élőhelyét jelentő szurdokerdőt, és szaporodásra bírni sérülékeny állományát. A feladat nem egyszerű, tekintve hogy számos összetevőn múlik a siker. Nehezítő tényező, hogy a faj különösen érzékeny a klímaváltozásra, egyedszámát, virágzását erősen befolyásolja az előző évi csapadékmennyiség.
Az ezredfordulót követően annak ellenére, hogy a növény élőhelyét egy villanypásztor védte a vadak károsításától, lassan, de folyamatosan csökkenő tendenciát mutatott az egyedszáma. Ennek fő okát abban látták a szakemberek, hogy az egyre bezáródó lombkoronaszintű erdő nem enged be kellő mennyiségű napfényt a növények számára. Kíméletes beavatkozás mellett döntöttek: meggyűrűztek néhány fát, amelyek lassan száradásnak indultak, néhány év múlva pedig a villanypásztort is hatékonyabbá tették. Így rövid időn belül nőtt a példányszám, a tavalyi évben a már százas nagyságrendet is meghaladta az állomány.
A széleslevelű harangvirág élőhelyét folyamatos karbantartják a Kőszegi-hegységben. Tavasztól őszig rendszeresen javítják a villanypásztort, kaszálják annak környezetét, eltakarítják a nyomvonalra dőlt fákat, minden évben megszámolják a virágzó és vegetatív példányokat, háromévente pedig monitorozást végeznek.
Kiemelt kép: Wikimedia Commons