Az UNESCO Ember és Bioszféra Programjának Nemzetközi Koordinációs Tanácsa július 25-én tartott éves konferenciáján bioszféra-rezervátummá nyilvánította a szlovéniai Mura-szakasz 29.000 hektárnyi folyami és ártéri területét. Ez a következő láncszem abban a projektben, melynek célja az öt országon átívelő Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum létrehozása, amelyben a WWF is aktívan részt vesz, tájékoztatott a WWF Magyarország.
A jelölést még 2016-ban nyújtotta be az UNESCO számára a szlovén Környezetvédelmi Minisztérium. Az Európa Amazonasának is nevezett hatalmas területen belül a magyarországi, a szerbiai és a horvátországi részt az UNESCO már korábban is elismerte bioszféra-rezervátumként, így Szlovéniával együtt jelenleg 850 ezer hektárnyi természeti és kulturális táj került az UNESCO védettsége alá a három folyó mentén. Hamarosan az ötödik ország is csatlakozhat hozzájuk: következő lépésként a Spielfeld és Bad Radkersburg közti ausztriai Mura-szakasz is része lehet ennek a páratlan, egybefüggő területnek.
Az UNESCO döntése hatalmas mérföldkőnek számít Közép-Európa legnagyobb természetes folyórendszerének védelmében. Segítheti az olyan, természetkárosító projektek elleni küzdelmet, mint például a szlovéniai Hrastje Mota közelében tervezett murai vízerőműmegépítése, de a helyi lakosok saját környezetük iránti elkötelezettségét is erősíti
– mondta Arno Mohl, a WWF Ausztria Mura-Dráva-Duna programjának vezetője.
Az új, szlovéniai Mura Bioszféra-rezervátum – amely egyben Natura 2000 terület is – körülbelül 100 kilométer hosszan terül el a Mura mentén, az osztrák-szlovén határtól egészen a horvát-magyar határig húzódik. Ez az állat- és növényfajokban rendkívül gazdag régió Szlovénia legnagyobb ártéri erdeinek ad otthont. Rengeteg fekete gólya fészkel, de a halak számára is ideális élőhely: az olyan – mára megritkult – vándorló halfajok, mint például a dunai galóca és a kecsege útját nem zárják el gátak, szabadon úszhatnak a Dráván keresztül a Dunába.
Partnereivel közösen a WWF évek óta dolgozik azért, hogy létrejöjjön az öt országra kiterjedő bioszféra-rezervátum a Mura, a Dráva és a Duna mentén, amely az ausztriai Spielfeldtől egészen a szerbiai Palánka városáig húzódik. Ha ez megvalósul, akkor összesen 700 kilométernyi folyószakasz és egymillió hektár ártéri terület kerül nemzetközi védelem alá. Ennek megvalósítását azonban számos tényező nehezíti, mint például a vízerőmű-építések vagy a további folyószabályozások terve.
Kiemelt kép: Matevž Lenarčič /WWF