Együttműködési megállapodást írt alá a Pilisi Parkerdő Zrt., a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI), valamint Pilismarót önkormányzata a Pilisi Bioszféra Rezervátum fejlesztéséért, írja a Parkerdő.
A három szervezet összefogásának célja a környezeti nevelés, az ökoturisztikai szolgáltatások bővítése, valamint a természeti értékek megóvása.
Bioszféra-rezervátumok
A bioszféra-rezervátumok olyan területek, amelyek törekednek a természeti és kulturális értékek megőrzésére. Létrehozásuk célja a fajok, ökoszisztémák és tájak védelme, a fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődés elősegítése, a biológiai sokféleség megóvása, ezek mellett pedig az, hogy támogassa az oktatási, kutatási tevékenységeket.
A 27 ezer hektáros Pilisi Bioszféra Rezervátum 1981-ben jött létre, és magába foglalja az egész Pilis, valamint a Visegrádi-hegység területét. A Parkerdő és a DINPI évek óta együttműködik a bioszféra-rezervátum biológiai sokféleségének, fajainak, élőhelyeinek megőrzésében: vizes élőhelyeket hoztak létre, inváziós fafajokat szorítottak vissza, növelték az erdők és gyepek természetességét, védték a barlangokat és erdei iskolákat fejlesztettek.
A most kötött háromoldalú megállapodásban a felek konkrét vállalásokat is tettek. Létrejön többek közt az Év Fája Tanösvény, a Parkerdő szakmai segítséget nyújt a pilismaróti zöld területek növeléséhez, a DINPI odútelepet létesít, ahol oktatási célból madárvédelmi bemutatókat tart, és segíti szakmailag a tanösvény működtetését, Pilismarót önkormányzata pedig többek között oktatási, nevelési és szabadidős programokat szervez a Miklós-deák-völgyi „Halastóhoz” és felajánlja a rendelkezésére álló, erdősítésre alkalmas több hektárnyi földterületet egy későbbi, közösen benyújtandó erdősítési pályázatra.
Kiemelt kép: Facebook/Pilisi Parkerdő