Az elmúlt napok enyhe időjárása beindította a természet nedveit, egyre több virág bontja szirmait.
Hóvirág
Olvasóinktól érkezett fotók bizonyítják, hogy az ország szinte minden részén nyílik a hóvirág.
Téltemető
A tudomány úgy tartja, hazánkba a középkorban került, a taljánföldről érkezett szerzetesek hozták magukkal és honosították meg. Mindezt megerősíti, hogy állományai többnyire ma is egyházi építmények, templomkertek, keresztek környékén találhatók. Ha valahol, akkor ez Zalában is így van.
A tájban a téltemetőt a virágszeretők ismerik, ültetik. Falusi és városi kiskertekben, temetőkben sokfelé megtalálható, főképp, mióta kerti virágként is árusítják. Gyümölcsösökben, szőlőhegyeken, vagy a felnövő sűrű bozót alatt túlélő kivadulásai is ismertek a közép-zalai tájban, néhol elárvult udvarok, békésen szunnyadó masinák megkopott fényét színesítve- írja Óvári Miklós a natur-zala.blogger oldalon.
Aki látni, fényképezni akarja, arra legalkalmasabb és legkönnyebben megközelíthető a keszthelyi Festetics-kastély kertjében lévő állománya.
Mogyoró
Az idén február 2-án készült fotó a virágzó növényről a Baranya megyei Mánfán, míg 2014. március 18-án ezzel a címmel olvashattuk hírt: Már virágzik a mogyoró! Ma már az ÁNTSZ oldalán is megjelent, hogy az elkövetkező napokban elsősorban a mogyoró pollenje lehet jelen országszerte tüneteket okozó közepes koncentrációban. Úgy tűnik, hogy korán indul az allergiaszezon.
Barka
Mint tudjuk, a barka szorosan a Húsvéthoz kötődik bennünk, pontosabban a Húsvét vasárnapját egy héttel megelőző Virágvasárnaphoz. Ehhez képest szintén a napokban fotóztak Pécelen néhány barkaágat.
De valójában mi is a barka? A füzek általánosan barkának nevezett szerve – valójában, botanikailag – füzérvirágzat. A barka még az igazi virágzás előtt, a megnyúlási szakaszt megelőzően mutatós, amikor a rügypikkely már többnyire lehullott róla, vagy legalább megpattant. A szép barka tehát csak viszonylag rövid ideig tartó szakasz a növény életében, hiszen ha a fűz kivirágzik, a barka már nem értékesíthető.