4 szoborpark a Dunántúlon, amit érdemes felvenni a bakancslistára

A szoborparkokban sétálva kicsit olyan érzésünk lehet, mintha kiállításon járnánk a szabad ég alatt.
Kapcsolódó cikkek

Rohanó mindennapjainkban szinte észre sem vesszük, mennyi szobor vesz körbe minket. Áll egy az árnyas fa alatt, egy másik a tér közepén. Megemlékszik egy bronz szobor híres költőnkről, egy másik pedig egy ütközetről, vagy, mint Székesfehérváron, egy bronzszobor emlékszik meg Kati néniről, a fertályos asszonyról, akinek szerencsét hoz, ha megsimogatjuk az orrát.

Nem csak magányosan álló szobrok léteznek, az országban megtalálható számos szoborpark is. Ezeken a helyeken több azonos témájú szobrot találhatunk és csodálhatunk meg. Köztük sétálva kicsit olyan érzésünk lehet, mintha kiállításon járnánk, csak éppen a szabad ég alatt.

Összegyűjtöttünk négy szoborparkot a Dunántúlon, amiket mindenképpen érdemes legalább egyszer megézni.

Szoborpark – Nagyharsány

Nonfiguratív szobrok sokasága várja azokat, akik Szársomlyó–hegy elhagyatott kőbányájában található szoborparkhoz ellátogatnak. Az 1968-ban létrejött Baranyai Alkotótelepen készült szobrok közül minden alkotótól egy az itteni szoborparkba került, ez adta a park alapját. Az egyre több és több alkotást végül az 1980-as évek elején kiállítássá rendezték.

A Nagyharsányi Szoborpark, melyben körülbelül 130 nonfiguratív alkotás áll, azért is jelentős, mert hazánkban először itt kaptak lehetősége a szobrászok arra, hogy teljesen szabadon kísérletezzenek. Így születtek meg a nagyharsányi és beremendi szürke mészkőből készült szobrok, amelyek együttese 2009-ben műemléki védettséget kapott.

Körülbelül kétszáz hazai és külföldi művész dolgozott itt az eltelt évek alatt, alkotásaiknak méltó hátteret ad a kőbánya mészkőrétegekből álló meredek fala.

Kézfogás szoborpark – Balatonalmádi

A Kézfogás-Európa szoborpark egy kulturális és turisztikai létesítmény Balatonalmádiban. A Balaton északi partjának legnagyobb szoborparkja ez, ahol magyar és külföldi szobrászok művei láthatók. Az ötlet Veszeli Lajos festőművész nevéhez köthető, az ő javaslatára a Szent Erzsébet ligetben (ahol már korábban is több szobor állt) szoborparkot hoztak létre.

Maga a park 2013-ban nyílt meg, a kiállított művek közé klasszikus szobrok és nonfiguratív térplasztikák egyaránt kerültek.

A szobrok egy része időnként cserélődik, és az adományozásoknak hála számuk folyamatosan nő.

Kupa-Koppány vezér emlékpark és szoborpark – Szólád

A Somogy megyei Szóládon, Balatonföldvártól negyedórára található Kupa-Koppány vezér szoborpark kilenc stációjával a teljes honfoglalás előtt tiszteleg és ezzel együtt az ősmagyarságnak állít emléket. A hely gyógyító erejéről ismert, egyes legendák szerint maga Koppány vezér itt van eltemetve.

Megtalálható itt Attila, Koppány, Babba Mária és a Magyar táltos szobra, Csaba királyfi székely kapuja, Baján kagán köve, a Veronika harangláb, a Kettős kereszt, és a Mónika kilátó, összesen kilenc emlékmű.

A Kupa-Koppány vezér emlékpark, szoborpark, kegyhely, búcsújáró hely jellegű: a „Szkíta Golgota”, gyönyörű környezetben. Egyik oldalról látható a Balaton panorámája, a másikról dombos-erdős meseszép táj látszik.

Mesepark – Füle

A Balaton és Székesfehérvár között, egy kis faluban, Fülén népesült be szobrokkal nem is olyan régen egy falu széli fás terület. Tündér, sárkány, boszorkány figyel a fák közül, hála a láncfűrészes fafaragóknak, akik augusztus legelején gyűltek össze, hogy fantáziavilágunk lényeit megalkossák.

Fotó: Sokszínű Vidék

Az egyedi meseparkban jól megfér egymás mellett a szatír és a maci, a manóodú és a sárkány. Minden alkotás varázslatos és részletgazdag, szinte életre kel.

A mesepark tehát nagyon új, de hála a hazai és nemzetközi láncfűrészes fafaragóknak, akiket Bánt József, Gáborecz István, Hadaró Szabolcs és Katona Szonja hívtak össze egy alkotótáborba, mostantól bárki megcsodálhatja az év minden napján.

Fotó: Sokszínű Vidék
rpt
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék

 

Kiemelt kép: Sokszínű Vidék

Mesebeli figurákat kelt életre a láncfűrészes fafaragó
Mókusok, medvék, fakopácsok, baglyok kerülnek ki többek között a keze alól.