A Debrecen 2030 program kiemelkedő természetvédelmi projektje a CIVAQUA-program, mely Debrecen környezeti állapotának javítását – a kiszáradó Nagyerdő, az erdőspusztai tavak vízpótlását, a Hajdúsági löszhát öntözésfejlesztését – hivatott biztosítani. A projekt megvalósítására több mint tizenhat milliárd forint áll rendelkezésre.
A városunk legfontosabb környezetvédelmi célú vízellátási projektjének első ütemben zajló munkák során nyomóvezetékek, vízellátó útvonalak kiépítésére kerül sor, miközben a Tócó-ér forrásvidékének fejlesztése és a Józsa melletti mederrehabilitáció is megtörténik
– írta minapi Facebook posztjában Papp László, a város polgármestere, aki hozzáfűzte, hogy sikeresen zárult a Civaqua-program első ütemére kiírt közbeszerzési eljárás, így 2021. őszén elkezdődhetnek a munkálatok.
Elsőként a Tisza vize a Keleti-főcsatornán keresztül jut el a városba, a Tócó-patakba. A második ütemben innen fedezik a Nagyerdő vízpótlását, ami reményeik szerint a kiszáradó erdőből újjáéleszti a gyöngyvirágos tölgyest. A harmadik lépcsőben a víz további útja a Kondoros éren keresztül a Fancsikai tavakba, a Mézeshegyi -és Vekeri-tóba vezet majd.
A Civaqua program azon kívül, hogy eljuttatja az éltető Tisza vizét Debrecen véráramába, a természeti értékek hatékony megőrzésével összhangban lehetővé teszi a térség ökoturisztikai, rekreációs és sport életének fejlődését
– olvasható a Civaqua program weboldalán.
Kiemelt képünkön nádas a Debrecen közelében lévõ Vekeri-tónál 2020. augusztus 11-én. Ide is jut majd víz a projekt keretében.