A Duna és Tisza között, annak középső részén, a Kiskunsági-homokháton található Bugac. Itt bújik meg a Kiskunsági Nemzeti Park védett területén, vadvirágos homoki rétek és az Ősborókás erdőrengetegének határán fekvő, teljes rekonstrukción átesett CSEMETE Bugaci Oktatóközpont és Erdei Iskola Kulcsosház.
A létesítmény új közösségi térrel gazdagodott, a meglévő épületállomány pedig teljes infrastruktúra-fejlesztésben részesült. Megújult a vízellátás, korszerűbbek lettek az elektromos rendszerek és megújult a fűtési rendszer is. Az épületek energiahatékonyságának javítása érdekében a falak vastag hőszigetelő rétegeket kaptak, a nyílászárókat pedig új, hőtakarékos rendszerekre cserélték.
Megújult a komplexum közösségi tereinek berendezése és a szálláshelyek bútorzata is. Az energiaellátásról tetőre szerelt napelemek és szélkerékek gondoskodnak. Az ide látogatók kényelmét több szabadtéri fejlesztés is szolgálja.
Az Oktatóközpont fejlesztési munkáiban nagy számban vettek részt önkéntesek, a 90 önkéntes között voltak szakemberek, diákok, segítő civilek és lelkes ezermesterek is.
A CSEMETE Bugaci Oktatóközpont és Erdei Iskola kulcsosházba látogatók a civilizációtól távol, természeti környezetben pihenhetnek, ismerkedhetnek meg a hagyományos alföldi tájformákkal, a védett értékekkel és a hagyományőrző pusztai életformával
– áll az Aktív Magyarország közleményében. A közeli látnivalók közül kiemelendő a Kiskunsági Nemzeti Park Bugaci Ősborókása, a Lovasbemutató, a Pásztormúzeum, az Alföldfásítási Múzeum és a gyógyfürdő.
A terület legnagyobb értéke mégis a csend. Az Oktatóközpont kialakítása és felszereltsége iskolai csoportok fogadására, kirándulások, erdei iskolák, túrák szervezésére, civil szervezeti vagy nagyobb családi programok lebonyolítására egyaránt alkalmas.