Az új szemléletű zöldfelület-gazdálkodás során parki gyepfelületeken jelöl majd ki olyan “foltokat” az önkormányzat amelyeket az évi 5-7 darab kaszálásával szemben csupán 1-3 alkalommal kaszálnak majd le – írta meg az Egerinfo.
A kaszálások számát a csapadék mennyisége határozza majd meg. A kevesebb kaszálás miatt a területen a vadvirágok (például zsályák, boglárkák, ibolyák, habszegfűk, lednekek és más pillangósvirágúak, kutyatejek, veronikák) is meg tudnak erősödni, virágozni
– mondta el a lapnak Minczér Gábor alpolgármester.
Az önkormányzat tájékoztatása szerint a virágzást követően a növények elvetik magjukat, így a következő évben a terület növényzetének sokfélesége ugrásszerűen nő majd, ahogyan a természet fokozatosan visszaveszi a teret a mesterségesen vetett gyepektől.
A vadvirágok és a kevésbé bolygatott zöldfelületek élő- és táplálkozóhelyet biztosítanak a rovarvilág (például lepkék, méhek, katicák, szöcskék, kabócák) számára, melyek egyúttal az énekesmadarak (füzikék, poszáták, cinegék, rigók, csuszkák, pintyek) számára jelentenek táplálékot.
A vadvirágos rétek városi kaszálóként mind a növény-, mind az állatvilág változatosságát növelik. A magasabbra engedett gyepek több harmatot, vizet kötnek meg, ezáltal a talajvízháztartásra pozitívan hatnak, az ilyen felületek kevésbé száradnak ki aszályos időszakban.
A vadvirágos rétként fenntartandó területeket kihagyja az intenzíven fenntartott területek kaszálásakor a cég. Azaz egy-egy kaszálatlan folt marad a park pázsitján, ahol a pázsitfüvek és a kétszikűek is háborítatlanul növekedhetnek.
A vadvirágos réteket három alkatagória szerint jelöli ki illetve telepíti majd az önkormányzat és a Városgondozás. Lesznek új telepítésű rétek az Olasz utca – Cifrakapu utca sarkán valamint a Szépasszony völgyben. Felülvetéses módszerrel vadvirágos rétet a Rákóczi út – Bükk sétány területen hoz majd létre a cég, valamint a meglévő növényzet meghagyásával is lesznek majd vadvirágos rétek kialakítva
– emelte ki Minczér Gábor.