A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén ebben az évben 310 gólyapár nevelte fel sikeresen utódait. Összesen 871 fiókával gyarapodott az állomány, tájékoztatott a Körös-Maros Nemzeti Park.
Békés megyében tavasszal 301 gólyapár kezdett fészekrakásba. Ebből 260 helyen volt sikeres a költés, 41 esetben azonban sajnos meghiúsult. Kilenc magányos gólyát regisztráltak, utódokat ők nem neveltek. A meglévő 389 fészekből 79 maradt lakatlan. A párok összesen 738 fiókát neveltek fel.
A „leggólyásabb” településnek Szeghalom bizonyult, ahol 24 pár költött. Békéscsabán 21, Füzesgyarmaton és Eleken 17-17, Mezőberényben 16, Kétegyházán 15 pár költött. Az átlagos fiókaszám 2,83 volt a sikeresen költő pároknál. Összességében átlagos évről beszélhetünk, az állomány tehát stabil.
Tavaly 304 pár költött a megyében, de a fiókák száma kevesebb volt az ideinél, csupán 681, itt tehát jelentős emelkedés történt.
Észak-Békésben jóval népesebbek voltak a fészekaljak, mint a megye déli részén, ahol kevesebb a gyepterület. Csupán néhány ötfiókás fészekaljat találtak. Az átlagos fiókaszámot tekintve az egyik legsikeresebb település Körösnagyharsány volt, ahol mind a négy költőpár 4-4 utódot nevelt fel. A legtöbb, összesen 60 fióka Szeghalmon repült ki.
Csongrád-Csanád megyében, Cserebökény és Hódmezővásárhely térségében 139 fehér gólyafészket ellenőriztek. A költések felmérése során fészekfoglalást, fészeképítést, tojásrakást 65 helyen találtak. Fiókák 62 fészekben keltek ki, később azonban 12 helyen meghiúsult a költés.
Hat fészekben négy, 24-ben három, 17-ben kettő, 3-ban pedig egy fióka nevelkedett.
A 139 fészek közül 40 csupán fészekanyag nélküli, üres fészektartó volt. Ezeken a tartókon korábban aktív fészkek voltak, így várjuk a gólyák ismételt megtelepedését.
Ebben a térségben 2022-ben az előző évekhez képest kevesebb fiókát neveltek fel a gólyapárok. Ötfiókás fészek nem is került elő. Az idén a fészekaljak többségénél a szokásosnál egy-két héttel később repültek ki a fiatal madarak.