Szentes közepén egy pompás katáng mezőre bukkantak. A virágos rét “felfedezője”, a Szegedi Dózsa György Általános Iskola pedagógusa nem először szerepel oldalunkon.
Mészárosné Olga néhány hete Szentestől karnyújtásnyira meseszép látnivalóra bukkant, a tanárnőt akkor a lila szarkaláb mező kápráztatta el. A lelkes természetvédő most egy másik vadvirágos mezőt kapott lencsevégre.
A hobbifotós jó pár éve foglalkozik természetvédelemmel és fotózással, több Facebook-csoport gazdájaként a méhlegelők haszna mellett a környezetvédelem fontosságára kívánja felhívni az emberek figyelmét.
Szentesen a Liget és a Sportuszoda mellett, a Kalandpark tövében fotóztam. Ezt a területet ritkán nyírják, régóta figyelem, mert vadvirágok és beporzók zöme található itt. Persze ez azok számára érdekes, akik a tarra vágott gyep és tuja kombójából ki tudnak szabadulni….Szóval ez a rész hihetetlen felfedezések lehetőségét nyújtja szinte egész éven át.
-mesélte Mészárosné Olga a Sokszínű vidéknek.
A természetbarát azt is hozzátette, évről évre elvarázsolja, ahogy a különböző vadvirágok az évszakoknak és a hónapoknak megfelelően változnak.
Érdemes megnézni. Sőt, estefelé is, amikor a katángok becsukják a szirmaikat és a milliónyi szár marad, már csak azokat látni. Ez is nagy élmény.
Az Olga által lefotózott katángkóró – más néven mezei katáng – (Cichorium intybus) az őszirózsafélék családjába tartozik.
A kék szirmú növény a parlagon hagyott területeken virágzik júniustól novemberig. A katángnak számos gyógyhatása ismert, segíti az epetermelést, vízhajtó hatású, emellett régóta alkalmazzák gyomorfekély kezelésére.