A beporzást igénylő növények (gyümölcsök, bogyósok, hüvelyesek, napraforgó, repce) termőterülete egyre nő, a rovarbeporzók (legyek, méhek, poszméhek, lepkék) száma viszont évtizedek óta jelentősen és rohamosan csökken az egész világon, ezzel együtt hazánkban is – írja a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság.
Kutatások szerint kockázatos kizárólag az élelmiszer-termelésben a tenyésztett mézelő méhekre támaszkodni, illetve nem is annyira hatékony, mivel sok olyan növény van, amelynél a sikeres beporzás egyértelműen növekszik a vadméhek tevékenysége által.
A lepkék után a beporzó rovarok közül világszerte a legnagyobb figyelem a poszméhekre irányul, az állományuk egyes régiókban drasztikus csökkenést mutat. Ennek egyik fontos oka az intenzív vegyszerezés, rovarölő és gombaölő szerek jelentős használata.
Poszméh Monitoring Program indul
Hazánkban 26 poszméh faj él, több mint a fele ritkának számít. Sok faj elterjedéséről, állománynagyságáról szinte alig van információ. Megismerésük céljából a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság adatgyűjtési Poszméh Monitoring Programot (PMP) indít. A monitoring adatgyűjtés a méheknek az élőhelyükön történő lefényképezését jelenti. Egy kép elkészítésével keletkezik egy előfordulási adat. Az elkészített kép a PMP adatbázisába kerül, az így kapott információk remélhetőleg hozzásegítenek élőhelyük és az egyes fajok védelméhez.