Augusztus 27-én, a hajnali órákban, Orosháza határában egy ugartyúkot figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai.
A magányos példányt a védett természeti terület északi határától mintegy 3 kilométerre látták. Az elhanyagolt terület, ahol megállt táplálkozni, nagyon hasonlít eredeti élőhelyéhez, azaz a rövidfüvű, száraz, kopár környezethez
– tájékoztatott a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
Hozzátették:
A KMNPI Kardoskúti Tájegységében tavaly is láttak munkatársaik egy átrepülő példányt. Az azonban, hogy táplálkozni is megállt, egyedülálló megfigyelésnek számít a térségben.
Az ugartyúkokról meglehetősen keveset tudnak a szakemberek, de reményeik szerint egy hazai kutatási programnak köszönhetően, a jövőben várhatóan kirajzolódhat majd e titokzatos madárfaj vonulási útvonala és kiderülhet az is, mennyire ragaszkodnak egy-egy költőterülethez.
Tavaly a Kiskunságban, idén pedig már a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén is műholdas jeladót helyeztek több ugartyúkra, amivel a faj életét követhetik nyomon a szakemberek.
Az ugartyúk általában a hajnali és az esti órákban aktív, ebben az időszakban indul táplálkozó körútra. A világos, nappali órákat általában megbújva, pihenve tölti. Kizárólag állati eredetű táplálékot – rovarokat, gyíkokat, kisebb gerinceseket, egereket, pockokat – fogyaszt. A táplálékszerzésben segítik testméretéhez képest hatalmas, sárga szemei, amelyek jól alkalmazkodtak a szürkületi, gyenge fényviszonyokhoz.
A kopár, szikes talajfelszíneken rejtőszíne miatt nehéz észrevenni. Olyannyira bízik ebben azt álcázásban, hogy veszély észlelésekor még le sem lapul, csak álló helyzetben mozdulatlanná mered.
A hazai fészkelő állomány csökkenése egyrészt a legeltetéses állattartás visszaszorulásával, másrészt a költőterületek átalakulásával magyarázható.
Az ugartyúk természetvédelmi oltalom alatt álló, fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi értéke 500.000 Ft/egyed.