Lángszínű és nyári héricsek színesítik a alföldi tájképet – írta a Körös-Maros Nemzeti Park.
A védett tavaszi hérics és a fokozottan védett volgamenti hérics mellett két, gyomnövények közé sorolt, fogyatkozó héricsfaj is színezi a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területét. Védett rokonaikhoz hasonlóan a nyári hérics és a lángszínű hérics is az Adonis nemzetségbe tartozik. Bár mindkét növény mérgező hatású, szép és mutatós virágaik vannak.
Más ritkuló gyomfélékhez hasonlóan az egyre intenzívebb és teljeskörű vegyszeres gyomirtás, valamint a kisparcellás művelés csökkenése okozza visszaszorulásukat.
A nyári hérics narancsvirágú, egynyári növény, mely főként szántóföldi gyomként gyakorinak számított régen, napjainkra azonban már nagyon visszaszorult. A lángszínű hérics skarlátvörös szirmairól kapta nevét és jóval ritkábban lehet vele találkozni.
A szirmok színe és állása mellett a csészelevelek tekintetében is van eltérés, hiszen míg a nyári hérics csészelevelei kopaszok, addig a lángszínű héricséi bolyhosak, bozontosak.
A Kardoskúti Fehértó részterületen más évektől eltérően a gyepeken idén tömegesen jelentek meg a nyári hérics és a lángszínűhérics állományai. Ez utóbbi faj veszélyeztetett besorolást kapott a Dél-Tiszántúl edényes növényfajainak vörös listáján.