Virágzó vidékünk

Bámulatos őszi színekben pompáznak a mocsári ciprusok Szarvason

Kovács Zoltán
Kovács Zoltán
Minden évszakban sokakat vonz ezeknek a fáknak a különleges megjelenése és maga a festőien szép helyszín, ahol élnek.

A mocsári ciprusok “erdeje” Szarvas büszkesége. Minden túlzás nélkül állítható, hogy nincsen olyan helyi vagy környékbeli lakos, aki ne gondolna szeretettel és büszkeséggel eme fákra, amik országos hírnévnek is örvendenek. Hiszen minden évszakban sokakat vonz a mocsári ciprusok különleges megjelenése és maga a festőien szép helyszín, ahol ezek az impozáns fák élnek.

Szarvason és környékén, a Kákafoki-holtág szinte egész területén magas populációban képviselteti magát e nemes fafaj. Azonban van egy kisebb csoportjuk, amely gyönyörű környezetben, a Szarvasi Vízi Színház mögött elhelyezkedő, Erzsébet-liget partján található.

Kovács Zoltán

A mocsári ciprusok Magyarországi története hosszú évtizedekkel ezelőtt kezdődött. Bolza Pál – aki szarvasi arborétum megalkotója – nagyon kedvelte az észak-amerikai fákat, bokrokat, és ő kezdte el eme különleges fáknak a betelepítését. Hiszen mocsári ciprusok eredeti élőhelye Észak-Amerika, Florida és Mississippi környéke.

Gróf Bolza Pál az 1900-as évek elején kezdte el az Arborétumot megalapozó munkálatait. Felesége halála után az Arborétum munkálataiban teljesült ki az élete. Az őt segítő csapattal töretlen lendülettel azon dolgoztak, hogy egyre több növénynek tudjanak megfelelő otthont biztosítani.  Ez a terve pedig sikerült is, hiszen bebizonyította, hogy az Alföld legszegényebb részein is meg lehet honosítani más éghajlathoz szokott növényeket, biztosítva egészséges fejlődésüket.

Kovács Zoltán

A gróf a körös híd lábánál épült kastélyban élt, napjai a növények szeretetről és azok gondozásáról szólt. Rajongásig kedvelte a mocsári ciprusokat, éppen ezért még az otthona ablakából is ezeket az óriás koronájú fákat látta. A fák pedig azóta is a tájat díszítik. Különleges szépségükkel a mai napig Borza Pál emlékét őrzik és tisztelegnek azon ember előtt, aki otthont adott nekik itt Szarvason, ezen a festőien szép helyen.

Tavasszal üde hajtások, nyáron zöld tűlevelek ékesítik a koronájukat, ilyenkor ősszel pedig bronzbarnára színeződnek a levelek, amik egész télen a fákon maradnak, egy kis színt adva a tájnak.

Kovács Zoltán

Ezek az egyedi megjelenésű fák és a környezetük izgalmas témát kínál a fotósoknak. Kovács Zoltánnak – aki Salgótarjánban él és öt éve a fotózás szerelmese -, régi vágyai között szerepelt, hogy ellátogasson Szarvasra és megörökítse a mocsári ciprusokat.

Régóta terveztem ezt az utazást, ami idén november elején létre is jött. Azért lett az  időpont őszre tervezve, mert szerintem ilyenkor a legszebbek ezek a fák, és nem csalódtam, mert valóban gyönyörű látvány fogadott

– osztotta meg élményét Zoltán a Sokszínű vidék megkeresésére, aki munkája mellett a lehető legtöbb időt próbálja a fotózásnak szentelni. A legkedvesebb témai a természet adta pillanatok, mint például a ködös táj, a napkelte vagy a naplemente különleges szépsége. De a várak, a templomok és a kastélyok is azok közé a témák közé tartoznak, amiket a legjobban szeret.

Az alábbi galériában Zoltán fotóin keresztül lehet megcsodálni a mocsári ciprusok különleges szépségét.

Galéria
Kovács Zoltán

A cikkben szereplő fotókat Kovács Zoltán készítette.

Kapcsolódó
Csodás őszi arcát mutatja a felhők alól Észak-Magyarország egyik legszebb tava
Az ősz és a tó találkozása egészen különleges hangulatot teremt a Maconkai-tó partján sétálva és a levegőből pásztázva is. 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik