Január 24-én egy életerős Fülöp-szigeteki szalagos varánusz (Varanus cumingi) kelt ki a Zoo Debrecenben – írta meg az állatkert a Facebook-on.
Az életerős kis varánusz jelenleg a Pálmaház kulisszái mögött nevelkedik két idősebb testvérével együtt.
A faj vadon élő populációja az utóbbi időben jelentősen csökkent, ezért szerepel az IUCN Vörös Listáján. Magyarországon csak a Zoo Debrecenben, világszerte pedig mindössze 17 intézményben látható. A debreceni tenyészpár 2024-ben egyedülálló módon szaporodott sikeresen, ami 5 év szakmai munkájának eredménye.
Az első varánusz tavaly szeptemberben, a másik testvér pedig októberben kelt ki.
A Mindanaón és a környező kisebb szigeteken őshonos Fülöp-szigeteki vagy cumingi szalagos varánusz (Varanus cumingi) a nagyobb termetű varánuszfajok közé tartozik; akár másfél métert is elérő testhosszának, valamint látványos sárga-fekete színezetének köszönhetően rokonaihoz mérten is impozáns látványt nyújt. Természetes élőhelyén, a szigetvilág erdőségeiben a vízközeli fák nagyobb ágai közül csap le prédájára, azaz főként madarakra, halakra, kisebb gyíkokra és rágcsálókra, illetve nagyobb rákfélékre. Latin nevét Hugh Cuming XIX. századi angol gyűjtőről kapta, akinek emlékét több Fülöp-szigeteki hüllő- és növényfaj tudományos elnevezése is őrzi.
Veszélyeztetett halritkaságok is születtek már Debrecenben, Boborján pedig örökbe fogadott egy Boborjánt a debreceni állatkertben és egy kritikusan veszélyeztetett pókfaj is érkezett.