Virágzó vidékünk

Március a barlangok hónapja: íme a kedvezményes és ingyenes barlangtúrák listája

DUNA IPOLY NEMZETI PARK / BERENTÉS ÁGNES
DUNA IPOLY NEMZETI PARK / BERENTÉS ÁGNES
A rendezvényt már tizenegyedik alkalommal szervezik meg.

Különleges programokkal és kedvezményes belépőkkel várja a látogatókat a Barlangoljunk! programsorozat keretében Magyarország 5 „barlangos” nemzeti parkja márciusban. Nem csupán a kiépített, így kényelmesen bejárható, hanem a kiépítetlen, kalandturisztikai barlangokat is megismerhetjük – adta hírül a Magyar Nemzeti Parkok honlapja.

Magyarországon 4200 barlangot tartanak hivatalosan nyilván, melyek összhosszúsága a háromszáz kilométert is meghaladja. Közülük harminchárom olyan idegenforgalmi hasznosítású barlang található öt hazai Nemzeti Park területén, melyek a nagyközönség előtt is nyitva állnak. Ezek kedvezményes és ingyenes túrákkal, az év más szakaszában nem látogatható barlangokkal is várják a látogatókat.

Nemcsak az ország gazdag barlangokban, hanem Budapest is egyedülálló ilyen szempontból, hiszen a magyar főváros közigazgatási területén százhetvennégy darab barlangot tartanak nyilván, melyek összhosszúsága ötvennyolc kilométer. Itt található az ország leghosszabb barlangja is, a Pál-völgyi-barlangrendszer, mely mintegy harminckét kilométer hosszúságú. A budapesti Szemlő-hegyi-barlang babakocsival vagy kerekesszékkel is látogatható.

Az elmúlt évtizedben mintegy másfél milliárd forintot költött a magyarországi barlangok megőrzésére a kormány – mondta az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a Barlangoljunk! – március a barlangok hónapja című kezdeményezés nyitórendezvényén, Aggteleken.

Rácz András elmondta, túraútvonalakat építettek, javították a barlangok állékonyságát és denevérbarát megközelítést tettek lehetővé. Hozzátette, százhatvan barlangban és tizenöt mesterséges üregben történtek beavatkozások az utóbbi tíz évben. Kiemelte, a barlangok megőrzése mellett a kormány csaknem négymilliárd forintból három látogatóközpontot is létrehozott: az abaligeti Denevérmúzeumot, a Lóczy-barlang elé épített látogatóközpontot és a Miskolc határában lévő Szeleta Park Látogatóközpontot.

Rácz András ismertette, a tíz magyar nemzeti parkot évente csaknem 1,6 millió regisztrált látogató keresi fel. Ezeknek a vendégeknek a harmada, azaz mintegy ötszázezer ember valamelyik barlangi programra vált jegyet – mondta.

A márciusi barlangok hónapja rendezvényt már tizenegyedik alkalommal szervezik meg. A részletes programok és kedvezmények listája ide kattintva elérhető.

Akit érdekelnek a föld alatti programok, annak érdemes felkeresnie a Budai Vár-barlangot, a Gellért-hegyi víztárolót (évente pár napra megnyitják a látogatók előtt), illetve 5 egyéb, különleges föld alatti programról is írtunk már ajánlót.

Kapcsolódó
5 kihagyhatatlan magyar barlang – a legismertebbeken túl
Március a barlangok hónapja - fedezzük fel Magyarország föld alatti kincseit!
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik