Virágzó vidékünk

Szándékos mérgezés okozta a tatai tömeges halpusztulást

illusztráció/MTI/EPA/PAP/Lech Muszynski
illusztráció/MTI/EPA/PAP/Lech Muszynski
Több száz hal esett áldozatául a vegyszernek.

Nem természeti jelenség, hanem szándékos mérgezés okozta a tatai Öreg-tóhoz közeli Által-érben tapasztalt tömeges halpusztulást – ezt igazolták a laboratóriumi vizsgálatok. A két héttel ezelőtti eset során egy rovarölő szer jelenléte vezetett a több száz hal pusztulásához – írta a Kemma.

A laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a méreganyagot

A kezdeti vizsgálatok során a szakértők még arra gyanakodtak, hogy a víz oxigénszintje csökkent a bomló falevelek miatt, de ezt a feltételezést gyorsan elvetették, mert nem indokolta volna ilyen mértékű halpusztulást. A nyomozás következő lépéseként a Derítő-tó felett egy szennyvízcső szivárgására lettek figyelmesek, amely a környezetében egy kisebb szennyvíztócsát hozott létre. Bár ezt eleinte lehetséges szennyező forrásként kezelték, a laboratóriumi elemzések végül kizárták, hogy a halpusztulás szennyvízszennyezés miatt történt volna.

A minták további elemzése során egyértelművé vált, hogy a vízben egy piretroid típusú rovarölő szer nagy mennyiségben volt jelen. Ez a vegyület kifejezetten veszélyes a vízi élőlényekre, különösen a halakra, mivel gyorsan elpusztítja őket. A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a mérgező anyagot szándékosan juttatták a vízbe. Mivel a vízfolyás mentén nem találtak nyomokat, valószínűnek tartják, hogy a vegyszert a patak egyik hídjáról öntötték bele.

A mérgezés következményei

A szakértők szerint a vegyszer koncentrációja meghaladta a biztonságos határértéket, így egyértelmű, hogy a halak pusztulását ez okozta. A vizsgálatok eredményeit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laborja is megerősítette. Bár a piretroid származékok az emberre és a madarakra nem jelentenek közvetlen veszélyt, gyors lebomlásuk miatt is komoly környezeti problémát jeleznek, hiszen jelenlétük egyértelműen emberi szennyezésre utal.

Az Által-ér újraéled

Az eset súlyossága miatt a hatóságok ismeretlen tettes ellen rendőrségi feljelentést tettek, a nyomozás pedig folyamatban van. Eközben a vízügyi szakemberek folyamatosan ellenőrzik az Által-ér állapotát. Jó hír, hogy néhány nappal a mérgezés után az érintett szakaszon ismét megjelentek a halak, ami arra utal, hogy a vegyi anyag gyorsan eltűnt a vízből.

Molnár András, a tatai Vízügyi Igazgatóság szakaszmérnöke hangsúlyozta, hogy az Öreg-tavat nem érte el a mérgezés. Bár kezdetben felmerült, hogy a tóban talált haltetemek összefüggésben lehetnek az Által-éri pusztulással, a vizsgálatok ezt kizárták. A szakemberek azóta is figyelik a vízminőséget és az élővilág állapotát.

2024-ben egészen más okból történt drámai halpusztulás a Kis-Balatonban, különös vírus pedig tömeges halpusztulást okozott a Holt-Tiszán. A jelenség az év elején nem kerülte el a Pátkai-víztározót sem.

Kapcsolódó
Döglött halak százezrei leptek el egy görög kikötőt
Döbbenetes természeti katasztrófa.
Olvasói sztorik