A magyar kastélyok világában kevés olyan épület van, amely annyira megtestesíti a romantikus eleganciát, mint a nádasdladányi Nádasdy-kastély. A 19. század végén épült, angol gótikus, úgynevezett tudor stílusú kastély nemcsak impozáns külsejével, hanem a benne rejlő történetekkel és újjászületésével is lenyűgözi látogatóit. Egykor a Nádasdy család fényűző otthona volt, majd az idők során hanyatlásnak indult, de napjainkban újra régi pompájában ragyog.
A soha nem múló szerelem otthona
A kastély építését Nádasdy Ferenc gróf kezdte el a 19. század végén. Az épület feleségével, Zichy Ilonával álmodta meg, melyhez az angol Tudor-stílus szolgált inspirációként, ezt az építészeti elemek és a kastély romantikus hangulata is tükröz. Akkoriban nem volt szokásos a szerelmi házasság, ám az övék az volt, a gróf imádta a feleségét. Házasságuk azonban nem tartott sokáig, a háromgyermekes Ilona 24 évesen váratlanul meghalt kolerában, így csak az alapkő letételét élhette meg. Férje soha nem nősült újra, nem heverte ki felesége elvesztését, a kastélyt is úgy rendezte be, mintha felesége továbbra is vele élne. Nádasdy Ferenc állítólag még a Vatikánba is elzarándokolt a pápához engedélyt kérni, hogy Ilona arcképét megörökíthesse a falubeli Szent Ilona-templom főoltárán. A pápa erre áldását adta. Ennek a festménynek a másolatát a kastély házi kápolnájában is megtekinthető.
A kastély hanyatlása és újjászületése
A második világháború után a kastély sorsa szomorú fordulatot vett: a kommunista rezsim idején államosították, és az évtizedek során állapota egyre romlott. A fényűző belső tereket kifosztották, a műalkotások eltűntek, és a valaha csillogó épület lassan az enyészeté lett.
Az elmúlt években azonban a kastély ismét régi fényében tündökölhet. A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében jelentős felújításon esett át, amely során nemcsak az épületet restaurálták, hanem annak belső tereit is eredeti pompájában állították helyre. A rekonstrukció során nagy figyelmet fordítottak a hitelességre: az egykori fényképek, dokumentumok és fennmaradt berendezési tárgyak alapján újították meg a kastélybelsőt.
Az eredetihez hasonló enteriőrökbe lépve betekinthetünk a kastély történetébe, mindennapjaiba.
Magyarország legszebb ősgalériája található az Ősök csarnokában, ahová restaurálás után visszakerülnek az eredeti, a Nemzeti Múzeum Történelmi Képcsarnokában őrzött, portré festmények, a vörösfenyő burkolatával, kovácsoltvas csillárjaival, hatalmas márványkandallójával teljes egészében helyreállították az impozáns termet.
A másik különlegessége a galériás könyvtár, amelynek fa bútorzata, fakazettás mennyezete, kovácsoltvas elemei és – a II. világháború alatt 25 ezer kötetesből 1500 kötetesre csappanó -könyvgyűjteménye.
A kastélypark: egy romantikus angolkert
A kastélyt egy festői szépségű, 20 hektáros angolkert veszi körül, amely szintén megújult a felújítás során. A gondosan kialakított sétányok, az árnyas fák és a kis tó mind hozzájárulnak a kastély mesebeli hangulatához.
A kert egyik különleges eleme a tó, amely tükrözi a kastély tornyait és homlokzatát, így varázslatos látványt nyújt a látogatóknak. A romantikus környezet miatt a kastélypark népszerű esküvői helyszín is.
Programok a kastélyban
A felújított kastély ma nemcsak történelmi emlékhely, hanem aktív kulturális központ is. A látogatók részt vehetnek vezetett túrákon, amelyek során megismerhetik a Nádasdy család történetét és a kastély egykori életét. A kiállítások interaktív elemekkel is kiegészültek, így a gyerekek számára is izgalmas felfedezőút lehet a kastély bejárása.
A kastély rendszeresen ad otthont koncerteknek, irodalmi esteknek és tematikus rendezvényeknek is. Az adventi időszakban különleges karácsonyi programokkal várják az érdeklődőket, míg a nyári hónapokban szabadtéri előadások és gasztronómiai fesztiválok színesítik a kínálatot.
Hogyan juthatunk el a Nádasdy-kastélyhoz?
A kastély Nádasdladány településen található, amely Budapesttől mindössze 80 kilométerre fekszik. Az autóval érkezők számára az M7-es autópályán Székesfehérvárig, majd onnan a 8-as úton Várpalota irányába haladva könnyen megközelíthető. A kastélyhoz ingyenes parkoló is tartozik.
Tömegközlekedéssel is elérhető: Székesfehérvárról vagy Várpalotáról rendszeres buszjáratok indulnak Nádasdladányba, ahonnan egy kellemes sétával megközelíthető a kastély.





Aki szeretne kastélytulajdonossá válni, annak nem is feltétlenül kell olyan mélyen a zsebébe nyúlnia, már 17 millió forintért is kínáltak egyet, de akad 280 millióért is.