Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság posztolt arról a Facebook-oladalán, hogy elkezdték ritkítani a vörös tölgy állományát a nagyrákosi erdőtömbben.
Mint írták, a kiskertekben gyakran találkozhatunk olyan növényfajokkal, amelyek képesek gyorsan és agresszíven terjedni, ezáltal veszélyeztetik, elnyomják a dísz- és haszonnövényeink életterét. Az erdőben sincs ez másként. Ezek a növények sok esetben másik földrészről származnak, idegenhonosak, nem részei a Kárpát-medence eredeti élővilágának. Az igazgatóság kiemelt figyelmet fordít e fajok féken tartására.
A februári fakitermelések során megkezdtük a nagyrákosi erdőtömb vörös tölgy állományának visszaszorítását. A vörös tölgy Észak-Amerika keleti részén őshonos, gyors növekedése és nagy méretű dekoratív levelei miatt szívesen ültetik parkokban díszfaként hazánkban is. A területre került egyedeket kivágtuk, ezáltal nagyobb életteret biztosítunk őshonos fafajaink számára
– olvasható a közleményben.

A beavatkozásnak köszönhetően több fény jut be az erdőbe, mely a faállomány szerkezeti, korosztályi változatosságát segíti elő.
Sajnos az állatvilágban is igen gyakori az invazív fajok elszaporodás. A budapesti utcákon gekkók élnek, itt egy videó a Hévízi-csatornában bandázó trópusi halakról. Az invazív fajok miatt veszélybe kerülhet az Adria élővilága is.