Virágzó vidékünk

Tilos a Hegyestű látogatása

Ötvös Sándor
Ötvös Sándor
Határozatlan időre lezárták a területet.

Kedves Látogatók! Hegyestű Geológiai Bemutatóhely területe természetvédelmi okok miatt határozatlan ideig lezárásra került, ezért látogatása TILOS! Kérjük a rendelkezés betartását! Megértésüket köszönjük!

– közölte szűkszavúan a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a Facebook-oldalán. A lezárás okát nem fejtették ki a posztjukban.

Hegyestű Geológiai Bemutatóhely – A Balaton-felvidék kőbe vésett történelme

A Balaton-felvidék egyik különleges természeti látványossága a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, amely nemcsak lenyűgöző panorámát kínál, hanem bepillantást enged a földtörténeti múltba is. Az egykori vulkáni kürtő maradványa különleges bazaltoszlopai miatt vált a geológia iránt érdeklődők és a természetkedvelők kedvelt úti céljává.

A Hegyestű egy 337 méter magas tanúhegy a Káli-medence keleti peremén, Monoszló közelében. A hegy különlegességét az adja, hogy valaha egy vulkán kürtője volt, amely mintegy 5-6 millió évvel ezelőtt működött. A forró láva a felszín alatti repedésekben hűlt ki, és jellegzetes, szabályos, függőleges bazaltoszlopokat alkotott. A különleges formációt az emberi tevékenység is elősegítette: a 20. század elején kőbányászat folyt a területen, amely során a hegy nyugati oldala szinte teljesen eltűnt. Az így feltárt bazaltoszlopok viszont ma egyedülálló betekintést nyújtanak a földtörténeti folyamatokba.

A Hegyestű nemcsak földtani ritkaság, hanem ökológiai szempontból is fontos terület. A hegy sziklafalain és környezetében számos védett növény- és állatfaj található, ezért a terület természetvédelmi oltalom alatt áll. A bemutatóhely célja, hogy fenntartható módon ismertesse meg az érdeklődőkkel ezt az egyedülálló természeti kincset, miközben hozzájárul a természeti értékek védelméhez. Bár a Nemzeti Park nem közölte a látogatási tilalom okát, elképzelhető, hogy bizonyos védett madárfajok fészkelési nyugalmát szeretnék ily módon megőrizni.

Kapcsolódó
Hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritkaság a monoszlói Hegyestű
A közel 50 méter magas bányafal felfedi számunkra a kb. 8 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét.
Olvasói sztorik