HIRDETÉS
Virágzó vidékünk

Másfél köbméter inváziós kaktuszt és egy középkori kincset ástak ki a Mátrában

BPNI/ Urbán László
BPNI/ Urbán László

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz (BNPI) lakossági bejelentés formájában jutott el az az információ, hogy a Pásztó-Hasznos település határában fekvő Várhegyen található Cserteri (Hasznosi) várat vélhetően emberi betelepítés útján idegenhonos kaktuszok lepték el – írta meg a nemzeti park.

A területet Dr. Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem kutatója mérte fel, mely során négy, Közép-és Észak-Amerikában honos kaktuszfajt azonosított be: a kötélkaktuszt (Cylindropuntia imbricata), törékeny fügekaktuszt (Opuntia fragilis), síksági fügekaktuszt (Opuntia macrorhiza) és coloradói fügekaktuszt (Opuntia phaeacantha).

Mivel a felmért területek mindegyike magánkézben van, ezért elsődlegesen a tulajdonosok írásbeli hozzájárulására volt szüksége a szakembereknek, majd ezt követően kellett a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának engedélyét megkérni, ugyanis a Cserteri vár 1951 óta régészeti-, míg 1958 óta műemlékvédelem alatt áll.

Zsupos Vivien

A Hatóság kiadott hozzájárulásában kötelezte a BNPI-t, hogy a munkálatokat csak régészeti felügyelet mellett végezheti el, mivel a területen korábban nem történt régészeti feltárás, illetve megjelölte a Dornyay Béla Múzeumot, mint illetékes szervet. A BNPI ennek a kötelezésnek eleget téve megrendelte a Múzeumtól a régészeti felügyeletet a tevékenységhez.

A kaktuszokat 2025. március 22-én távolítottuk el a területről, amelyben a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. Green Team-je volt segítségünkre. Az önkéntesek fontossága itt is jól megmutatkozik, ugyanis az utánfutónk színültig telt kaktusszal, mintegy 1,575 köbméternyi kaktuszt szedtünk ki a közreműködésükkel!

– írták.

BPNI/ Urbán László

A kaktuszok eltávolítása közben a Dornyay Béla Múzeum egyik önkéntese fémkeresővel mérte fel a területet és értékes leletre bukkant: egy 14-15. századi, szív mintás veretet talált, mely feltehetően könyvet vagy övet díszített. A tárgy a Múzeum régészeti gyűjteményébe került.

Azt is közölte az igazgatóság, hogy a munkájuk itt még nem ért véget. Az elkövetkezendő években utóellenőrzéseket kell tartani, mely során megvizsgálják majd a területet, hogy a kiszedett telepek helyén nem sarjadnak-e újra a nem kívánt növények. Amennyiben igen, úgy injektálásos vegyszerezés útján fogják azokat kezelni, hogy a terjedésüket megakadályozzák.

Ilyen a magasból a futballpálya nagyságú kunsági kaktuszmező és sajnos országszerte terjednek a kivadult kaktuszok. Kivadult kaktusztelepre bukkantak a Nyírségben is.

Kapcsolódó
Sárga veszedelem: ez az egyik legagresszívebb inváziós növény
A természetben gyakran előfordul, hogy egy szemet gyönyörködtető növény valójában komoly ökológiai problémát okoz.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik